רגישות יתר

shutterstock_272600351

 

רגישות יתר היא תכונה מולדת. אדם רגיש מאוד נוטה להילחץ מהר, באופיו הוא יהיה בדרך כלל מופנם או ביישן, צבעים רעשים וריחות חזקים ירתיעו אותו, יהיה בעל עושר פנימי ואישיות עדינה וייטה להבחין בדקויות. תכונה מולדת זו טומנת בחובה כישרונות רבים. החברה המודרנית נוטה להעדיף את המוחצן הבולט והרועש והאדם הרגיש לפעמים מפנים את הביקורת ומרגיש שמשהו בו פגום.

הפסיכולוגית ד"ר איליין ארון טבעה את המושג אדם רגיש מאוד והתייחסה בכך לאנשים שמטבעם, ביולוגית, מגיעים למצב של עוררות יתר במהירות, הם מתעייפים מהר ונוטים לצאת מאיזון רגשי בקלות יחסית וזקוקים לפרקים של זמן שקט לבדם על מנת לטעון מצברים. אנשים כאלו נלחצים בקלות ונוטים לטלטלות במצבי הרוח, יחד עם זאת יש בהם את המסוגלות להבחין בפרטים מעבר לרגיל, הם יצירתיים ואמנותיים ובעלי יכולת לאמפתיה.

אנחנו מוצאים שישנה חפיפה בין חרדה חברתית ובין אנשים רגישים מאוד. למעשה נראה שמה שגורם לאדם בעל רגישות גבוהה לחוש חרדה חברתית היא הביקורת העצמית על עצם תכונת הרגישות. השלוב של הנטיה הטבעית "לחוש את הזולת" כשהיא מתחברת לביקורת עצמית ביחד עם זיהוי המופנמות כחולשה עלול לייצר את מה שאנחנו מכירים כחרדה חברתית. אדם רגיש מאוד יודע שאינו מסוגל לשאת לאורך זמן במוחצנות שנדמה לו שהיא נדרשת ממנו, הוא יודע שהוא זקוק לזמן שקט ושאינטראקציה חברתית ממושכת וקולנית מעייפת אותו. לכן, הוא עלול לחשוש ממצבים חברתיים, לחשוב שאינו מסוגל לעמוד בסטנדרטים המתבקשים ולפיכך לחוות את המאפיינים הרגשיים הקוגניטיביים וההתנהגותיים של חרדה חברתית.

 

כיצד תעזור לנו החוויה במים שקטים להתפתח ולהתמודד עם רגישות היתר והשלכותיה?

 

אנחנו מאמינים שהמפתח לחיים מלאים עבור מי שנולד עם רגישות יתר הוא קבלה עצמית והתאמה של דרכי התקשורת שלו לאופיו המיוחד.

 

קבלה עצמית – אחת ממטרות הלמידה בקבוצות של מים שקטים היא קבלה עצמית ורצון לזהות את הייחודיות שלנו ויתרונותינו. לפעמים קל יותר ללמוד מהסתכלות על האחר – חברי הקבוצה מסתכלים איש על רעהו ובדרך כלל מזהים תכונות משותפות.

כשאנחנו מסתכלים על אדם רגיש מאוד לא פעם הוא מוצא חן בעינינו. זה הזמן לשאול מדוע אנחנו לא מעריכים את התכונה הזו בעצמנו? מדוע אנחנו חושבים שמשהו בנו לא כשורה רק בגלל שאחרים מצפים מאתנו להיות מוחצנים ורועשים. מדוע אנחנו מבקרים את עצמנו על תכונה שמוצאת חן בעינינו באדם אחר. זוהי דוגמה לצורה שבה קבוצה עובדת ומצליחה לשנות עמדות וסכמות תוך כדי תהליך של התבוננות, השלכה והפנמה.

כשחושבים על רגישות יתר הגישה צריכה להיות שמדובר במונח שגוי. לא רגישות יתר כי אם אדם רגיש מאוד. תכונה שיש לה יתרונות וחסרונות.

אנשים בעלי רגישות גבוהה עלולים לכעוס על עצמם, לא לקבל את עצמם, לפתח רגשי נחיתות ולא להבחין בצדדים החיוביים של אישיותם. במקרים כאלו המטרה שלנו היא לא לנסות להפחית את רגישות היתר אלא לקבל אותה ולהבחין בצדדים החיוביים באישיותנו ולפתח מנגנונים של קבלה עצמית.

 

שינוי הנטייה להימנעות ופיתוח דרכי תקשורת שמתאימות לאופיו המיוחד של האדם הרגיש – ביחד עם רגישות יתר לפעמים מתפתחת נטייה מוגזמת להימנעות. גם אדם מופנם יכול ליהנות מאינטראקציה חברתית וזקוק לה – אפילו אם אינטראקציה זו גוזלת ממנו כוחות. השתתפות בקבוצה מלמדת אותנו שאנחנו מסוגלים לדברים גם אם הם קשים לנו: אנחנו בוחרים להתאמץ בטווח הקצר על מנת להרוויח בטווח הארוך. אנחנו יכולים להשפיע על המציאות ולבחור דרכים שיהיו מתאימות לנו. בקבוצה נוכל לתרגל וללמוד הן באמצעות התנסות והן באמצעות התבוננות באחרים כיצד לשכלל ולייעל את דפוסי התקשורת שלנו.

לדוגמה: התנסות באימפרוביזציה מול קהל יכולה להיות חוויה מאיימת מצד אחד אבל אנשים רגישים מאוד בדרך כלל נהנים מהפעלת הדמיון והיצירתיות. בחלק מהקבוצות שלנו במים שקטים אנחנו משתמשים בתיאטרון פלייבק טיפולי – תיאטרון אימפרוביזציה העושה שימוש בסיפוריהם האישיים של החברים ומפתח אמפתיה וקרבה. אנשים רגישים מוצאים שהתנסות זו מפעילה אצלהם חוויה רגשית עדינה המתאימה לאופיים –  כך חוויה שנתפשה קודם כקשה או בלתי אפשרית מתובלת כעת בנקודות כוח ועניין.

דוגמה נוספת: לפעמים רגישות יתר מונעת מאיתנו לשתף אנשים בעולמנו הפנימי משום שחווינו תגובות שליליות בעבר, הקבוצה היא מרחב בטוח ותומך שיכול לשקם את האמונה שלנו באחר. נוכל לראות כיצד דבריהם של האחרים מתקבלים בהבנה ונוכל לאט לאט לנסות להיפתח בעצמנו.

אדם רגיש מאוד יכול לבחור להימנע או לייצר צורות תקשורת שיאפשרו לו להשיג את מטרותיו ועולות בקנה אחד עם אופיו המיוחד.

 

אדם רגיש מאוד הוא אדם מיוחד, רבים מהאמנים והמדענים, האנשים שדוחפים את האנושות קדימה הם כאלו. משימת החיים של מי שנולד עם המתנה הזאת היא להכיר בה, להשתמש בה, ללמוד כיצד לעצב את חייו באופן שיוכל להביא לידי ביטוי את סגולותיו המיוחדות. קבלה עצמית ופיתוח יכולות תקשורת גבוהות הם הדרכים באמצעותן אדם רגיש יוכל לממש את עצמו ואת ייחודיותו.