אודות

יואב בן ישי

יואב

בוגר התכנית להנחיית קבוצות בתיאטרון פלייבק טיפולי (המכון הישראלי לפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק). מנחה קבוצות מוסמך (אוניברסיטת בר אילן). מטפל LI-CBT (מכון וינגייט). בעל תואר שני בנוירוביכימיה. מהנדס תכנה. מקים מנהל ומנחה קבוצות חרדה חברתית משנת 2006.

כנער. אני זוכר ערבי שישי בהם ישבתי בבית הורי בודד כועס ומתוסכל. אם חבר הזמין אותי למסיבה. לא הייתי הולך. הייתי זאב בודד. גאה ומיוסר. הייתי מהיר מחשבה אך אטי והססן בחברה. כל זה לא היה קיים כמובן עם משפחתי וחברי הקרובים, אתם, הייתי שנון. לפרקים אפילו מצחיק, אבל בחברה זרה נאלמתי דום. שתקן. במשך השנים גבר התסכול מול חיים שלעתים קרובות נראו כעוברים לצידי ולא נחווים במלואם: אנשים שלא פגשתי ורציתי לפגוש, מקומות שלא ראיתי. זמן אבוד. לקח לי זמן להודות שמשהו בצורה בה אני מתנהל לא עובד, הרצון לדייק בכל תגובה, ההימנעות מאירועים חברתיים שחשתי בהם לא בנוח, והביקורת העצמית המשתקת – כל אלו בסופו של דבר הקשו על חיי ופגעו בזרימה הטבעית של יחסי עם בני אדם במישורים רבים.

כחלק מתהליך שינוי ארוך של התנהגות וצורת חשיבה הקמתי ב 2006 קבוצת תמיכה להתמודדות עם חרדה חברתית. חיפשתי מקום בו אוכל להתאמן ולחוות סיטואציות חברתיות ("חשיפות"), מקום בו אוכל לדבר, לומר שטויות ולהשתטות, מקום שבו אוכל להתיר את הרסן לזמן מה ולהיות יותר חופשי. בונוס מפתיע היה הפגישה וההכרות עם האנשים שהגיעו לקבוצה, שחלקם הפכו להיות חברים יקרים. מרבית חברי הקבוצה התגלו כאנשים רגישים, חכמים ועדינים, מצאתי את עצמי במעגל חברתי שהייתי גאה להיות חלק ממנו. במהלך השנים ובעזרת חברי הקבוצה הרכבנו עשרות תרגילים שמטרתם לאמן לאתגר ולחזק את השריר החברתי במישור האישי והקבוצתי.

המשך הדרך הייתה הקמת קבוצת הנוער רקפת על בסיס המידע שנצבר בקבוצת המבוגרים ויותר מאוחר קבוצת מים שקטים המיועדת לצעירים ומבוגרים. השנים האלה היו שנות מעבר ממשתתף למנחה ולווו ברכישת השכלה רלוונטית (הנחיית קבוצות בשילוב אמנויות – אוניברסיטת בר אילן, טיפול התנהגותי קוגניטיבי – מכון וינגייט, פסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק – המכון הישראלי לפסיכותרפיה קבוצתית בתיאטרום פלייבק) ושילובו בתכניות הקבוצה.  כיום אנו מציעים תכנית ייחודית המבוססת על ידיעה עמוקה ואישית של חרדה חברתית  והבנה מקצועית כיצד להשתמש  בקבוצה להתגברות על חרדה חברתית.

קבוצת מים שקטים מיועדת לאותם אנשים שאולי רגישים מעט יותר מידי וקצת קשים מדי עם עצמם. בעיני השתתפות בקבוצה שכזו היא חוויה מאתגרת מהנה ומפרה, הזדמנות להשתנות, ללמוד על עצמך, על אחרים, לרכוש חברים, ולבחון דרכי התנהגות חדשות.

רוויטל יוסף חי

בעלת תואר ראשון בהוראה ובאמנות במסלול רב גילאי. סטודנטית לטיפול באמצעות אמנות – אוניברסיטת חיפה. בשנים האחרונות מנחת קבוצות "מים שקטים". הכשרה מעשית של טיפול באמנות, הכולל טיפול פרטני וקבוצתי במרכז שיקום נוער.

בעברי עבדתי בתחום בריאות הנפש כמדריכת שיקום ב"אנוש" וכן עבודה עם אוכלוסייה הסובלת ממוגבלות שכלית התפתחותית (במסגרת סמינר קליני).  

בשנת 2008 הצטרפתי לקבוצת מבוגרים להתמודדות עם חרדה חברתית על מנת לרכוש כלים כיצד להתמודד באותה תקופה עם לימודיי, כמדריכת התפתחות תינוקות (מכללת צעד ראשון), שהצריכו עמידה מול קהל והנחיית הורים. לאור ניסיון העבר במסגרת לימודי החינוך והאמנות, ידעתי כי חשיפה מתמדת מסירה עכבות ופוטרת ממחשבות שליליות ומביקורת עצמית. לפיכך הקבוצה היוותה עבורי פלטפורמה להתנסות ולרכישת מיומנויות.  בעבר הוגדרתי כילדה ביישנית ומופנמת ולא אובחנתי כסובלת מחרדה חברתית. אולם למרות הקושי לא נמנעתי מלעמוד מול קהל ובמהלך השנים התנסיתי בהדרכה, בפיקוד ובהוראה, וכתוצאה מכך החשיפה "השקיטה" את החרדה והקטינה אותה.

חיבור לתחום החינוך, תקשורת בינאישית, פתרון בעיית החרדה, התנסויות בהנחיה בקבוצות הבוגרים וההיכרות עם יואב הביאו אותי תחילה, לעבודה עם יואב בקבוצת "רקפת" ומשם לקבוצת "מים שקטים", שבאמצעותה התחלתי במסע מופלא, המוביל אותי להגשמה ולהנאה.

אלון וקס

stillwaters_private2סטודנט להנחיית קבוצות באוניברסיטת תל אביב. מוסמך תואר ראשון במדעי המוח (פסיכולוגיה, ביולוגיה ומחשבים) מטעם אוניברסיטת בר אילן.
בשנת 2006 , הקמתי עם יואב את אחת מקבוצות העזרה עצמית הראשונות בארץ להתמודדות עם חרדה חברתית.  ההנחיה בקבוצת העזרה-עצמית והעמקת הידע האקדמי בפסיכולוגיה לימדו אותי על עצמי והעניקו לי סיפוק רב מכך שהצלחתי לעזור לאנשים אחרים. ההבנה הזאת גרמה לי להצטרף אל יואב ורוויטל. כמנחה, אני מנסה לעזור ולהעביר הלאה את הכלים והניסיון שרכשתי לאורך השנים בהתמודדות עם קשיים חברתיים

 


מאיה גלוטמן

פסיכולוגית, (MA בפסיכולוגיה קלינית של הילד מאוניברסיטת תל אביב), מתמחה בפסיכולוגיה קלינית בנוער ובוגרים צעירים ומדריכת תיאטרון. מטפלת בשירות הפסיכולוגי של אוניברסיטת תל אביב, במרפאת חרדה במרכז שניידר לרפואת ילדים, ובקליניקה פרטית בתל אביב. מרצה במכללה לחברה ואמנויות. מתמחה בטיפול דינאמי וקוגניטיבי-התנהגותי, בשילוב כלי הבעה ויצירה, בעבודה עם חרדות שונות, קשיים חברתיים, משברים זוגיים ואישיים, דיכאון ושאלות של זהות ושייכות.

ד"ר תמיר גורן

פסיכולוג קליני מומחה בעל תואר שלישי (Ph.D), מאוניברסיטת בר-אילן (עבודת דוקטורט בנושא חרדה-חברתית). מתמחה בעבודה עם מבוגרים, מתבגרים וילדים. מטפל כיום בקליניקה פרטית ברמת-גן, במרפאת חרדה במרכז שניידר לרפואת ילדים ובמרכז טיפול/יעוץ לנוער בפ"ת. התמחה בעבר בשירות הפסיכולוגי לסטודנט באוניברסיטת בר-אילן ובמחלקות פסיכיאטריות שונות עם מבוגרים ונוער. מטפל בגישה דינאמית וקוגניטיבית-התנהגותית (CBT), בעבודה עם חרדות שונות, דיכאון, משברים זוגיים ואישיים, שאלות של זהות ודימוי עצמי וחוויות תקיעות בחיים ומימוש עצמי.

נועה גז

נועה גז מטפלת באמצעות אמנותמטפלת באמצעות אומנות MA. בוגרת בצלאל. צלמת ואמנית. מנחת סדנאות צילום עם דגש על התפתחות רגשית והעצמה אישית וקהילתית.

עוצמת הצילום ככלי לעבודה ריגשית נגלתה לי בתקופה שבה הרגשתי שאיני ברורה לעצמי ובטח ובטח שלא מובנת לאחרים. הצילום עזר לי לשקף מציאות וליצור כזו חדשה. עם השנים, דרך הביטוי האמנותי והשיח סביבו למדתי למנף את הרגישויות החברתיות שלי, את החששות מאחרים ואת המבוכה כדרך להבין אחרים, להעניק תחושת ביטחון ולסייע בתהליכי שינוי.

וחוץ מזה, לקטית בנשמתי, בעלת תואר הראשון באמנות מבצלאל; בעלת תואר שני בטיפול באמצעות אמנות מאוניברסיטת חיפה, בוגרת מכון הערבה ללימודי שלום וסביבה. עובדת בתחום השיקום הפסיכיאטרי משנת 2011 ומשלבת בין תחומי האמנות, הטיפול והשיקום.

 


ייעוץ מקצועי

ענת קול

פסיכולוגית חינוכית מומחית בעלת תואר שני (MA), מאוניברסיטת בר אילן, ובוגרת התוכנית הישראלית לפסיכותרפיה התנהגותית – קוגניטיבית בחסות אוניברסיטת בר אילן והאגודה הישראלית לטיפול התנהגותי – קוגניטיבי (איט"ה), תל השומר. בוגרת תוכנית ההכשרה למטפלים קוגניטיביים באטלנטה (Atlanta Center for Cognitive Therapy). בעלת קליניקה פרטית ברמת אביב. מתמחה בטיפול בהפרעות חרדה ודכאון, משברי חיים, וקשיי הסתגלות.