אודות

יואב בן ישי

יואב

בוגר המכון הישראלי לפסיכותרפיה קבוצתית באמצעות בתיאטרון פלייבק. מנחה קבוצות מוסמך (אוניברסיטת בר אילן). מטפל LI-CBT (מכון וינגייט). בעל תואר שני בנוירוביכימיה. מהנדס תכנה. מקים מנהל ומנחה קבוצות חרדה חברתית משנת 2006. מנכ"ל עמותת מים שקטים

כנער. אני זוכר ערבי שישי בהם ישבתי בבית הורי בודד כועס ומתוסכל. אם חבר הזמין אותי למסיבה. לא הייתי הולך. הייתי זאב בודד. גאה ומיוסר. הייתי מהיר מחשבה אך אטי והססן בחברה. כל זה לא היה קיים כמובן עם משפחתי וחברי הקרובים, אתם, הייתי שנון. לפרקים אפילו מצחיק, אבל בחברה זרה נאלמתי דום. שתקן. במשך השנים גבר התסכול מול חיים שלעתים קרובות נראו כעוברים לצידי ולא נחווים במלואם: אנשים שלא פגשתי ורציתי לפגוש, מקומות שלא ראיתי. זמן אבוד. לקח לי זמן להודות שמשהו בצורה בה אני מתנהל לא עובד, הרצון לדייק בכל תגובה, ההימנעות מאירועים חברתיים שחשתי בהם לא בנוח, והביקורת העצמית המשתקת – כל אלו בסופו של דבר הקשו על חיי ופגעו בזרימה הטבעית של יחסי עם בני אדם במישורים רבים.

כחלק מתהליך שינוי ארוך של התנהגות וצורת חשיבה הקמתי ב 2006 קבוצת תמיכה להתמודדות עם חרדה חברתית. חיפשתי מקום בו אוכל להתאמן ולחוות סיטואציות חברתיות ("חשיפות"), מקום בו אוכל לדבר, לומר שטויות ולהשתטות, מקום שבו אוכל להתיר את הרסן לזמן מה ולהיות יותר חופשי. בונוס מפתיע היה הפגישה וההכרות עם האנשים שהגיעו לקבוצה, שחלקם הפכו להיות חברים יקרים. מרבית חברי הקבוצה התגלו כאנשים רגישים, חכמים ועדינים, מצאתי את עצמי במעגל חברתי שהייתי גאה להיות חלק ממנו. במהלך השנים ובעזרת חברי הקבוצה הרכבנו עשרות תרגילים שמטרתם לאמן לאתגר ולחזק את השריר החברתי במישור האישי והקבוצתי.

המשך הדרך הייתה הקמת קבוצת הנוער רקפת על בסיס המידע שנצבר בקבוצת המבוגרים ויותר מאוחר קבוצת מים שקטים המיועדת לצעירים ומבוגרים. השנים האלה היו שנות מעבר ממשתתף למנחה ולווו ברכישת השכלה רלוונטית (הנחיית קבוצות בשילוב אמנויות – אוניברסיטת בר אילן, טיפול התנהגותי קוגניטיבי – מכון וינגייט, פסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק – המכון הישראלי לפסיכותרפיה קבוצתית בתיאטרום פלייבק) ושילובו בתכניות הקבוצה.  כיום אנו מציעים תכנית ייחודית המבוססת על ידיעה עמוקה ואישית של חרדה חברתית  והבנה מקצועית כיצד להשתמש  בקבוצה להתגברות על חרדה חברתית.

קבוצת מים שקטים מיועדת לאותם אנשים שאולי רגישים מעט יותר מידי וקצת קשים מדי עם עצמם. בעיני השתתפות בקבוצה שכזו היא חוויה מאתגרת מהנה ומפרה, הזדמנות להשתנות, ללמוד על עצמך, על אחרים, לרכוש חברים, ולבחון דרכי התנהגות חדשות.

רוויטל יוסף חי

רוויטל תמונה אתרבוגרת M.A- טיפול באמצעות אמנות, אוניברסיטת חיפה. תואר ראשון בהוראה ובאמנות במסלול רב גילאי. בשנים האחרונות מנחת קבוצות "מים שקטים". בתחום הטיפול באמנות, עסקתי בעבודה עם בני נוער במרכז שיקום, טיפולים פרטניים וטיפול קבוצתי. וכן עבודה עם אוכלוסייה הסובלת ממוגבלות שכלית התפתחותית. כעת מטפלת בבני נוער (בית ספר) בגילאי חטיבת ביניים. כמו כן בעלת ניסיון בתחום בריאות הנפש כמדריכת שיקום ב"אנוש".

בשנת 2008 הצטרפתי לקבוצת מבוגרים להתמודדות עם חרדה חברתית על מנת לרכוש כלים כיצד להתמודד באותה תקופה עם לימודיי, כמדריכת התפתחות תינוקות (מכללת צעד ראשון), שהצריכו עמידה מול קהל והנחיית הורים. לאור ניסיון העבר במסגרת לימודי החינוך והאמנות, ידעתי כי חשיפה מתמדת מסירה עכבות ופוטרת ממחשבות שליליות ומביקורת עצמית. לפיכך הקבוצה היוותה עבורי פלטפורמה להתנסות ולרכישת מיומנויות. בעבר הוגדרתי כילדה ביישנית ומופנמת ולא אובחנתי כסובלת מחרדה חברתית. אולם למרות הקושי לא נמנעתי מלעמוד מול קהל ובמהלך השנים התנסיתי בהדרכה, בפיקוד ובהוראה, וכתוצאה מכך החשיפה "השקיטה" את החרדה והקטינה אותה.

חיבור לתחום החינוך, תקשורת בינאישית, פתרון בעיית החרדה, התנסויות בהנחיה בקבוצות הבוגרים וההיכרות עם יואב הביאו אותי תחילה, לעבודה עם יואב בקבוצת "רקפת" ומשם לקבוצת "מים שקטים", שבאמצעותה התחלתי במסע מופלא, המוביל אותי להגשמה ולהנאה.

אלון וקס

אלון תמונה לאתר2בעל תעודת מנחה קבוצות מביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב (לימודי תעודה של שנתיים). מוסמך תואר ראשון במדעי המוח (פסיכולוגיה, ביולוגיה ומחשבים) מטעם אוניברסיטת בר אילן. בגיל ההתבגרות, הוגדרתי כטיפוס סגור וביישן ומשם החיבור האישי לתחום החרדה החברתית. בשנת 2006 , הקמתי עם יואב את אחת מקבוצות העזרה עצמית הראשונות בארץ להתמודדות עם חרדה חברתית.  כיום אני מנחה כמה קבוצות בעמותה בתל אביב ובחיפה.
החיבור הטבעי שלי הוא לדינמיקה קבוצתית בה מתנהלת שיחה כנה ופתוחה במעגל. אני מאמין שלכלי הזה יש פוטנציאל עצום לגרום לשינוי הדרך בה אדם תופס את עצמו ואת היחסים שלו מול הסביבה. לא צריך בהכרח שינוי דרמטי – גם שינוי קטן בתחום יכול להוביל לשינוי גדול בחיים. ההזדמנות להיות שותף ולהשפיע על תהליך קבוצתי עם שינויים כאלה-היא זכות גדולה ומספקת עבורי.

 


ד"ר צופי מרום

צופי2

פסיכולוגית קלינית, מומחית בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי ומדריכה מוכרת במשרד הבריאות. ראש תחום טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) במרכז בריאות הנפש גהה בפתח תקווה. יו"ר איט"ה (האיגוד הישראלי לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי) בשנים 2009-2016, כיום נשיאת כבוד של איט"ה. מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול ומחקר בחרדה חברתית במרכז בריאות הנפש גהה.  מטפלת, חוקרת ומדריכה טיפולים בחרדה חברתית. מרצה בחוגים לפסיכולוגיה ולמקצועות הטיפול במגוון אוניברסיטאות ובתכניות הכשרה בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי. אחת מארבעהעורכות של הספר "טיפול קוגניטיבי-התנהגותי במבוגרים: עקרונות טיפוליים" (הוצאת פרובוק, 2011), ויועצת מדעית לסדרת הספרים "איך להתגבר על", ספרי עזרה עצמית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי בבעיות נפשיות (הוצאת פרובוק, 2014) ואחת ממחברות הספר "איך הביישן למד" מדריך לטיפול עצמי בחרדה חברתית ובביישנות הוצאת דיונון מבית פרובוק,2016.
ד"ר מרום משמשת כיועצת לעמותת מים שקטים בתחום הסיוע לסובלים מחרדה חברתית וביישנות

מאיה גלוטמן

תמונה מאיה אתר

פסיכולוגית (MA בפסיכולוגיה קלינית של הילד מאוניברסיטת תל אביב), מתמחה בפסיכולוגיה קלינית בנוער ובמבוגרים ומדריכת תאטרון. מאיה מטפלת בגישה דינאמית וקוגניטיבית התנהגותית, בשילוב כלים של מיינדפולנס, הבעה ויצירה. התמחתה בשירות הפסיכולוגי באוניברסיטת תל אביב, וכיום מתמחה בבית החולים גהה. עד לאחרונה עבדה במרפאת חרדה בבי"ח שניידר לרפואת ילדים. מאיה מנחה סדנאות להתמודדות עם חרדה חברתית במסגרת עמותת מים שקטים, ומטפלת בקליניקה פרטית בתל אביב. מתמחה בעבודה עם חרדה חברתית וחרדות נוספות, קשיים חברתיים, משברים זוגיים ואישיים, דיכאון ושאלות של זהות ושייכות.

במסגרת מים שקטים מאיה מנחה קורס CBT בשילוב מיינדפולנס להתגברות על חרדה חברתית

.

שולה טולמן

שולה

מטפלת בהבעה ויצירה (M.M.A.T), התמחות בביבליותרפיה, מסמינר הקיבוצים. בוגרת לימודי פסיכולוגיית הגשטאלט וכן גשטאלט גוף נפש, מאוניברסיטת תל אביב. בעלת נסיון בעבודה פרטנית וקבוצתית עם אוכלוסיות שונות: ילדים, מבוגרים- במסגרות שונות של בריאות הנפש, ומסגרות קהילתיות אחרות.

הבחירה בתחום ההבעה והיצירה נבעה אצלי באופן טבעי  מאהבת האדם, מרצון להיטיב עימו ומסקרנות עמוקה להבנת נפשו.  חשיפה לכוחו התירפויטי של טקסט, עודד אותי לבחור בהתמחות הביבליותרפית ואף הניב פרסום  שני ספרי ילדים: "אמא תהיי איתי"-  (הוצאת אוריון, 2011), ו"את מי לב הכי אוהב (הוצאת אופיר ביכורים, 2014). כמי שנמשכה כבמטה קסם אחר מילים  מראשית חייה, הנני מאמינה  כי טקסט על צורותיו השונות, הינו אחד האמצעים המרתקים ליצירת קשר: בין אדם לעצמו, ובין אדם לאחר: הזדהות, הבנה, חילופי רשמים, ביטוי, עירור מחשבות ורגשות. הבחירה בתחום הטיפול הביבליותרפיה, הגיעה לאחר בשלות אישית ורגשית. קודם לכך, עסקתי בעולם היעוץ הארגוני. כבעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ותואר שני בלימודי עבודה מאוניברסיטת תל אביב, עבדתי בארגונים שונים בתחום האבחון וההערכה   (צה"ל -ראש מדור הערכת בכירים , מסר- המרכז לסימולציה רפואית, ועוד) באופן אישי אני מאמינה בכוחות הפנימיים, היצירתיים המצויים אצל כל אדם. יצירת מקום בטוח  ומוגן בסביבה מכילה, מאפשר לעורר כוחות אלו, להתנסות במגע עימם, להתגבר יחד על קשיים ולחוות חוויות חדשות ומעצימות.

במסגרת מים שקטים שולה מנחה קבוצת טיפול רגשי לשיפור היכולת להתבטא בקבוצה