קורס CBT בשילוב מיינדפולנס לטיפול בחרדה חברתית ופחד קהל

 

נסגרה הרשמה לאפריל

 

מתי המחזור הבא?

 

בתאריך 12/11/2018 – בקרוב תיפתח ההרשמה. 

לנרשמים בפתיחה יינתנו הנחות מאוד גבוהות, מומלץ לשריין מקום.

 

למי מיועד הקורס?

 

הקורס מיועד לכל מי שמרגיש קושי בסיטואציות חברתיות, ובפרט חרדת קהל. הקורס רלוונטי במיוחד למי שמחפש תהליך טיפולי קצר טווח וממוקד מטרה לנושאים מסוימים.  הקורס יכול להוות נקודת פתיחה טובה להכרות עם עולם התוכן של טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT).

 

מהו CBT?

 

שיטת טיפול קוגניטיבית-התנהגותית (cognitive behavioral therapy). שיטה זו היא ממוקדת טיפול בסימפטום, מבוססת מחקר וקצובה בזמן. שיטה זו נמצאה במחקרים רבים כיעילה להתמודדות עם חרדות שונות בכלל וחרדה חברתית בפרט. השיטה מתייחסת בעיקרה להיבטים הקוגניטיבים (דפוסי חשיבה) וההתנהגותיים (המנעות והתנהגויות ביטחון) אשר משמרים את החרדה ופוגעים בתפקודו של האדם, ופחות מתרכזת בגורמים להתפתחות ההפרעה.

 

מבנה הקורס

 

הקורס נמשך על פני 10 שבועות רצופים (רוב המפגשים הינם קבוצתיים ונמשכים שעה וחצי אחת לשבוע. במהלך הקורס יערכו גם מפגשים אישיים). במהלך הקורס יינתן מידע רלוונטי על מהות החרדה, מאפייניה ואופן פעולתה מבחינה גופנית, מחשבתית והתנהגותית. לאחר מכן יינתנו כלים להתמודדות עם החרדה בכל אחד מהמישורים: הגופני (הרפיות, מיינדפולנס ודמיון מודרך), המחשבתי (זיהוי הטיות חשיבה, אתגור מחשבתי וניסוח מחשבות חלופיות) וההתנהגותי (זיהוי תחומי הימנעות וחשיפות הדרגתיות).

שני תחומים המקבלים דגש מיוחד בקטרס הינם מיינדפולנס (קשיבות) וחשיפות.

מיינדפולנס– צורת תרגול הנובעת מפרקטיקות רוחניות מזרחיות, אשר מאמנת את הקשב בהתבוננות שאינה שיפוטית על רגשות ומחשבות. על אף מקורותיה הרוחניים, שיטה זו מבוססת מחקרית ויעילה מאוד בהפחתה ובשליטה על סימפטומים חרדתיים.

חשיפות– שבירת דפוסי המנעות האופייניים למתמודדים עם חרדה, וחזרה לפעילות המעוררת חרדה בצורה הדרגתית לצורך החלשת החרדה. הניסיון מראה כי שילוב בין שתי גישות אלו- הגישה המתבוננת בצורה לא שיפוטית, והגישה המתמודדת מביאים לשינוי משמעותי בסימפטומים של החרדה, ובאיכות החיים. כמובן, עם תרגול.

חשוב לציין כי הדגש במפגשים עצמם הוא לימוד הכלים, ותמיכה וכיוונון מול הקשיים שביישומם. מהמשתתפים בקורס מצופה לתרגל את השימוש בכלים בין המפגשים ("שיעורי בית"), והתקדמותם תלויה בכך. על אף שההשתתפות בקורס מהווה חשיפה ותרגול חברתיים בפני עצמם, זהו אינו הדגש העיקרי בקורס.

 

סילבוס*

מפגש 1: היכרות, הגדרת מטרות ואפייון החרדה של כל משתתף.

מפגש 2: מהי חרדה, מה ההבדל בין חרדה לפחד, ומה מרכיב את תגובת החרדה

מפגש 3: סימפטומים גופניים והכלים להתמודדות עמם

מפגש 4: עבודה קוגניטיבית: זיהוי מחשבות אוטומטיות והטיות חשיבה

מפגש 5: עבודה קוגניטיבית: איתגור קוגניטיבי וניסוח מחשבות חלופיות

מפגש 6: עבודה התנהגותית: הסבר תיאורטי על הימנעות, חשיפות, ניסוי התנהגותי, ובניית היררכיית חשיפות (תרגול במהלך השבוע)

— מפגשים פרטניים עם כל משתתף/ת למיקוד אישי והצבת מטרות – יתקיים בימים נפרדים ממפגשי הקורס 

מפגש 7:  עבודה התנהגותית: תרגול חשיפות במפגש (תרגול חשיפות במהלך השבוע)

מפגש 8: עבודה התנהגותית: המשך עבודה על חשיפות (תרגול חשיפות במהלך השבוע)

מפגש 9: אינטגרציה ועבודה על אמונות יסוד (המשך תרגול חשיפות)

מפגש 10: חזרה וסיכום

*(נתון לשינויים בהתאם לצרכים המשתנים בכל קבוצה)

 

להרשמה 

 

קורס מול טיפול פרטני

 

בעוד שלטיפול פרטני יש את הייתרון של התאמה מדוייקת לצרכים ולקשיים של הפונה הספציפי, ההשתתפות בקורס מאפשרת היכרות עם אנשים נוספים המתמודדים עם קשיים דומים, דבר אשר יכול לחזק ולעודד. בנוסף, בעוד שאותם כלים נלמדים הן בטיפול הפרטני והן בקורס, הקורס מאפשר לקבל השראה לדרכי יישום שונות של כלים אלו אצל אנשים שונים, דבר שעשוי לעודד את ההתמדה והמחוייבות לתהליך.

 

מה אומרים המשתתפים?

"הצלחתי לדבר מעל במה בפני 150 איש, שיחסית לתחילת הסדנה זה היה בגדר דימיון בלבד" –  משה ז.

אני משתתף בכל מקום ציבורי כמו מפגש גדול עם חברים במקום עבודה ולא נמנע כמו בעבר – א.

 

מנחת הקורס: מאיה גלוטמן – פסיכולוגית

 

תמונה מאיה אתרMA בפסיכולוגיה קלינית של הילד מאוניברסיטת תל אביב, מתמחה בפסיכולוגיה קלינית בנוער ובוגרים צעירים ומדריכת תיאטרון. מטפלת בשירות הפסיכולוגי של אוניברסיטת תל אביב, במרפאת חרדה במרכז שניידר לרפואת ילדים, ובקליניקה פרטית בתל אביב. מרצה במכללה לחברה ואמנויות. מתמחה בטיפול דינאמי וקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), בשילוב כלי הבעה ויצירה, בעבודה עם חרדות שונות, קשיים חברתיים, משברים זוגיים ואישיים, דיכאון ושאלות של זהות ושייכות.

 

 

 

 


מתי הפתיחה?

 

הקורס יתקיים החל מה- 9 באפריל 2018 בימי שני בין השעות 20:30-22:00 במרכז תל אביב צמוד לצומת של איבן גבירול-פינקס, בקליניקת טיפול חדשה ונעימה, המעוצבת באווירה ביתית.

 

דרכי הגעה:

אוטובוס – מבחר גדול של קווים העוברים בקרבת הצומת של איבן גבירול ופינקס בת"א

רכב – יש חניה ברחוב, ובנוסף יש מספר חניונים קרובים בינהם חניון ב-20 ש"ח לכל הערב.

 

כפתור-לפרטים נוספים