פחד מאנשים

Untitled design

פחד מאנשים נקרא בשפה המקצועית "חרדה חברתית". מדובר בפוביה הקשורה לחשיפה חברתית. החרדה החברתית מתאפיינת בכך שהיא מתעוררת כתוצאה מהחשש להיות מובכים או מושפלים או מטרה לביקורת על ידי הסביבה החברתית.

 

למה אנשים מתכוונים כשהם אומרים שהם מפחדים מאנשים? הנה מספר דוגמאות:

 

בכל פעם שיובל נכנס למטבחון הוא חושש לפגוש שם את המנהל שלו או את המנכ"ל הוא לא יודע מה לומר להם והוא מרגיש נבוך. הוא מתייסר מכך שלאחרים קל לדבר איתם. הוא יודע שהדבר פוגע בקידום שלו אבל הוא לא יכול שלא להימנע מלהיכנס למטבחון אם הוא יודע שהמנהל שם.

יונית סטודנטית חדשה באוניברסיטה – סמסטר ראשון – שיעור ראשון – היא רואה כיצד כולם מתחברים אחד לשני – תוך דקות נראה שהם מכירים זה את זה שנים צוחקים ומחייכים והיא לחוצה – לא יודעת כיצד לגשת – כיצד ליצור קשר – היא חוששת שגם כאן שוב תישאר לבד עם עצמה.

לירן יושב בבית קפה. לפני רבע שעה הזמין קפה והקפה עדיין לא הגיע. לירן לא מתלונן הוא לא רוצה לעשות צרות ולא רוצה שהמלצרית תחשוב שהוא נודניק, אז הוא מחכה. כשהקפה מגיע. הקפה פושר. לירן לא שותה. משלם מוסיף טיפ ועוזב כעוס ומושפל.

לעומר אין חברים  – הכל נראה בסדר כשהוא מכיר אנשים לראשונה אבל אף פעם היחסים לא מבשילים להיכרות עמוקה– הוא מפחד להרגיז אז הוא לא מביע דעה – הוא מפחד שאם יביע חיבה ינצלו אותו ויחשבו שהוא חלש. הוא מפחד לעצבן אז הוא לא כועס. אז אנשים מאבדים עניין ואף אחד לא יודע מי זה עומר – מה הוא חושב ומה הוא מרגיש.

אנשים מפחדים שאחרים יחשבו עליהם רעות, שלא יאהבו אותם ולכן הם נמנעים, נמנעים מלעמוד על שלהם, נמנעים מסיטואציות שעלולות לעורר מחשבות שכאלה, וכשזה קורה יותר מידי – הם נמנעים מלחיות – כי כשכל סיטואציה חברתית הופכת לאיום או כשיותר מידי סיטואציות חברתיות נחוות כאיום ומעוררות לחץ ומתח – משהו מטעם החיים הולך לאיבוד.

החרדה החברתית מלווה כמעט תמיד בדימוי עצמי נמוך. האדם החרד חברתית מרגיש כל הזמן שהסביבה חושבת עליו דברים רעים ולועגת לו. הוא כל הזמן מפחד מכך שיבחינו במצוקתו וזה יגרום לכך שיביכו או ישפילו אותו.

פחד מאנשים גורם להימנעות מסיטואציות חברתיות והימנעות מסיטואציות חברתיות מחזקת את הפחד – זהו מעגל הקסמים המשמר חרדה חברתית. הדרך לשבור את מעגל הקסמים היא חשיפה לסיטואציות חברתיות. לשאת את הפחד, לשאת את אי הנוחות, להתרגל אליו ולאט לאט לשנות את ההתייחסות שלנו לסיטואציה:

אם יובל היה נכנס למטבחון ויוזם שיחה עם המנהל שלו, מתעניין באשתו בחייו – פעם ופעמיים ושלוש אולי היו מוצאים שפה משותפת – אם יונית היתה ניגשת לחברים בכיתה ומציגה את עצמה אולי הם היו מחייכים אליה – אם לירן היה מתלונן על קפה הפושר אולי היה קל יותר לעמוד על שלו בהמשך. אם עומר היה כועס לפעמים או אומר משהו שאפשר היה להתווכח איתו אולי היו לו יחסים משמעותיים יותר עם אחרים.

כיצד מתמודדים עם פחד מאנשים במים שקטים?

קבוצות מים שקטים הן פלטפורמה לחשיפה לסובלים מחרדה חברתית. הקבוצה בנויה על פגישות שבועיות של אנשים שלכולם משותף אותו סוג של פחד קהל – אותה תחושת אי נוחות ומבוכה שמרחיקה אותנו מאחרים ומשאירה אותנו בודדים. המפגש במים שקטים מאלץ אותנו להיחשף ולהתמודד עם הפחדים שלנו באופן הדרגתי ומבוקר את הפחד.

הפעילות החברתית המשותפת בקבוצה מתוכננת על מנת ליצור חשיפות חברתיות ברמות שונות בסביבה בטוחה על מנת לבנות בסיס בטוח וגשר מהתנסויות בקבוצה אל החיים בחוץ ומול אנשים פחות מוכרים.השיטה בנויה על עקרונות הטיפול ההתנהגותי – קוגניטיבי ומשלבת חשיפה מבוקרת והתבוננות קבוצתית משותפת בתחושות והמחשבות של הפרטים המרכיבים את הקבוצה – מתוך מטרה לבדוק מחדש ולייצר סכמות חשיבה חברתיות חדשות.