אודות

אודות אתר מים שקטים

 

אתר מים שקטים פונה לכל מי שמוצא את עצמו מזדהה עם נושאים כמו ביישנות, חרדה חברתית, רגישות גבוהה ומופנמות.

כאן תוכלו למצוא אינפורמציה, תכניות טיפול וקבוצות ייעודיות לחרדה חברתית ורגישות גבוהה.

 

האתר פועל בשיתוף פעולה עם עמותת רקפת המקיימת פתרונות לסובלים מחרדה חברתית וביישנות. קבוצות חרדה חברתית המפורסמות באתר מופעלות על ידי עמותת רקפת.

 

בנושא רגישות גבוהה האתר יש לפני באופן אישי על ידי יואב בן ישי

 

את האתר הקים ומתפעל יואב בן ישי לשעבר מנכ"ל מים שקטים – העמותה להתמודדות עם מים שקטים שנסגרה בקיץ 2020 והעבירה את פעילותה לעמותת רקפת

 

אודות מנחי הקבוצות

 

יואב בן ישי

יואב בן ישימנחה קבוצות. בוגר המכון הישראלי לפסיכותרפיה קבוצתית באמצעות בתיאטרון פלייבק (הנחיית קבוצות בתיאטרון פלייבק טיפולי). מנחה קבוצות בשילוב אמנויות (המכון להנחיית קבוצות בשילוב אמנויות  בחסות אקדמית של היחידה ללימודי המשך לעבודה סוציאלית – אוניברסיטת בר אילן). מטפל קוגניטיבי התנהגותי בעצימות נמוכה (מכון וינגייט). לשעבר מנכ"ל עמותת מים שקטים – העמותה להתמודדות עם חרדה חברתית. בעל תואר שני בנוירוביכימיה. מהנדס תכנה. מקים מנהל ומנחה קבוצות חרדה חברתית משנת 2006.

כיום מנחה שתי קבוצות: קבוצת רגישות גבוהה – המיועדת לאנשים רגישים מאוד (HSP)

 

כנער. אני זוכר ערבי שישי בהם ישבתי בבית הורי בודד כועס ומתוסכל. אם חבר הזמין אותי למסיבה. לא הייתי הולך. הייתי זאב בודד. גאה ומיוסר. הייתי מהיר מחשבה אך אטי והססן בחברה. כל זה לא היה קיים כמובן עם משפחתי וחברי הקרובים, אתם, הייתי שנון. לפרקים אפילו מצחיק, אבל בחברה זרה נאלמתי דום. שתקן. במשך השנים גבר התסכול מול חיים שלעתים קרובות נראו כעוברים לצידי ולא נחווים במלואם: אנשים שלא פגשתי ורציתי לפגוש, מקומות שלא ראיתי. זמן אבוד. לקח לי זמן להודות שמשהו בצורה בה אני מתנהל לא עובד, הרצון לדייק בכל תגובה, ההימנעות מאירועים חברתיים שחשתי בהם לא בנוח, והביקורת העצמית המשתקת – כל אלו בסופו של דבר הקשו על חיי ופגעו בזרימה הטבעית של יחסי עם בני אדם במישורים רבים.

כחלק מתהליך שינוי ארוך של התנהגות וצורת חשיבה הקמתי ב 2006 קבוצת תמיכה להתמודדות עם חרדה חברתית. חיפשתי מקום בו אוכל להתאמן ולחוות סיטואציות חברתיות ("חשיפות"), מקום בו אוכל לדבר, לומר שטויות ולהשתטות, מקום שבו אוכל להתיר את הרסן לזמן מה ולהיות יותר חופשי. בונוס מפתיע היה הפגישה וההכרות עם האנשים שהגיעו לקבוצה, שחלקם הפכו להיות חברים יקרים. מרבית חברי הקבוצה התגלו כאנשים רגישים, חכמים ועדינים, מצאתי את עצמי במעגל חברתי שהייתי גאה להיות חלק ממנו. במהלך השנים ובעזרת חברי הקבוצה הרכבנו עשרות תרגילים שמטרתם לאמן לאתגר ולחזק את השריר החברתי במישור האישי והקבוצתי.

המשך הדרך הייתה הקמת קבוצת הנוער רקפת על בסיס המידע שנצבר בקבוצת המבוגרים ויותר מאוחר עמותת מים שקטים המיועדת לצעירים ומבוגרים. השנים האלה היו שנות מעבר ממשתתף למנחה ולווו ברכישת השכלה רלוונטית (הנחיית קבוצות בשילוב אמנויות – אוניברסיטת בר אילן, טיפול התנהגותי קוגניטיבי – מכון וינגייט, פסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק – המכון הישראלי לפסיכותרפיה קבוצתית בתיאטרום פלייבק) ושילובו בתכניות הקבוצה.  עמותת מים שקטים הציע תכנית ייחודית המבוססת על ידיעה עמוקה ואישית של חרדה חברתית  והבנה מקצועית כיצד להשתמש  בקבוצה להתגברות על חרדה חברתית. עמותת מים שקטים נסגרה באביב 2020 והעבירה את פעילותה לעמותת רקפת וכיום אני ממשיך לפעול במנחה קבוצות חרדה חברתית במסגרת רקפת וכמנחה קבוצת רגישות גבוהה באופן פרטי.

אני מאמין שקבוצה היא כלי מצויין שדרכו אפשר להשתנות ולהתפתח ושתפקידי כמנחה הוא לאפשר לכך לקרות. ללוות את משתתפי הקבוצה ולעזור לעם לפתח אחד את השני

הקבוצות שאני מנחה מיועדת לאותם אנשים שאולי רגישים מעט יותר מידי וקצת קשים מדי עם עצמם. בעיני השתתפות בקבוצה שכזו היא חוויה מאתגרת מהנה ומפרה, הזדמנות להשתנות, ללמוד על עצמך, על אחרים, לרכוש חברים, ולבחון דרכי התנהגות חדשות.

רוויטל יוסף חי

רוויטל תמונה אתר

מטפלת באמנות M.A.  אוניברסיטת חיפה. תואר ראשון בהוראה ובאמנות במסלול רב גילאי. מנחת קבוצות "מים שקטים". בניסיוני הטיפולי, עבודה עם בני נוער וכן עבודה עם אוכלוסייה הסובלת ממוגבלות שכלית התפתחותית וגם בתחום בריאות הנפש, כמדריכת שיקום.

בשנת 2008 הצטרפתי לקבוצת לעזרה עצמית לבוגרים, שבה תרגלנו עמידה מול קהל וסימולציות של תפקידים מתחום התיאטרון והאלתור. זאת על מנת לרכוש כלים בהתמודדות עם החרדה החברתית, שבאותה תקופה, בלימודיי כמדריכת התפתחות תינוקות (מכללת צעד ראשון), הצריכו עמידה מול קהל והנחיית הורים. לאור ניסיון העבר הן במסגרת לימודי החינוך והאמנות והן מתפקידים נוספים, ידעתי כי חשיפה באופן קבוע, מסירה עכבות, פוטרת ממחשבות שליליות ומביקורת עצמית. לפיכך הקבוצה היוותה עבורי פלטפורמה להתנסות ולהחזרת אותן מיומנויות.
בעברי הוגדרתי כילדה ביישנית ומופנמת אך לא אובחנתי כסובלת מחרדה חברתית. בהתבוננות לאחור ברור כי היו הימנעויות אולם תמיד אהבתי להיות בחברה כך שתכונה זו יצרה חשיפה מתמדת. בהמשך למרות הקושי, לא נמנעתי מלעמוד מול קהל ובמהלך השנים התנסיתי בהדרכה, בפיקוד ובהוראה. כתוצאה מכך החשיפה "השקיטה" את החרדה והקטינה אותה.

חיבור לתחום החינוך, תקשורת בינאישית, אהבת אדם וסקרנות לגבי יחסים קידמו אותי, קודם כל לתקשורת טובה עם עצמי וקבלה. בהמשך להתנסויות בהנחיה. מתוך ההיכרות עם יואב והחיבור לתחום, הצטרפתי אל המיזם "מים שקטים". באמצעותו התחלתי במסע מופלא, שבו אני מגשימה חלום ישן ומגשרת בין העולמות הכל כך קרובים לליבי: החרדה החברתית והאמנות, בהיותי חלק מעמותת מים שקטים וגם הטיפול באמצעות האמנות. והכי חשוב חוויה של הגשמה עצמית והנאה.

אלון וקס

אלון תמונה לאתר2בעל תעודת מנחה קבוצות מביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב (לימודי תעודה של שנתיים). מוסמך תואר ראשון במדעי המוח (פסיכולוגיה, ביולוגיה ומחשבים) מטעם אוניברסיטת בר אילן. בגיל ההתבגרות, הוגדרתי כטיפוס סגור וביישן ומשם החיבור האישי לתחום החרדה החברתית. בשנת 2006 , הקמתי עם יואב את אחת מקבוצות העזרה עצמית הראשונות בארץ להתמודדות עם חרדה חברתית.  כיום אני מנחה כמה קבוצות בעמותה בתל אביב ובחיפה.
החיבור הטבעי שלי הוא לדינמיקה קבוצתית בה מתנהלת שיחה כנה ופתוחה במעגל. אני מאמין שלכלי הזה יש פוטנציאל עצום לגרום לשינוי הדרך בה אדם תופס את עצמו ואת היחסים שלו מול הסביבה. לא צריך בהכרח שינוי דרמטי – גם שינוי קטן בתחום יכול להוביל לשינוי גדול בחיים. ההזדמנות להיות שותף ולהשפיע על תהליך קבוצתי עם שינויים כאלה-היא זכות גדולה ומספקת עבורי.

 

 

לירון הראל

סטודנט לפסיכולוגיה והנחיית קבוצות. במבט לאחור, הפעם הראשונה ששמתי לב שסיטואציות חברתיות מאיימות עליי הייתה כשעברתי לחטיבת הביניים. פתאום בית ספר גדול, המון מורים ותלמידים, אנשים מסקרנים שהייתי יכול להתחבר אליהם ובנות שהייתי יכול להכיר.
האפשרות שכל זה יקרה אפילו לא עלתה על דעתי, סבבו אותי המון אנשים שחוויתי אותם כלא נגישים. כשהייתי בוגר יותר הרגשתי שבאינטראקציה שלי עם אחרים אסור לי לטעות ואני חייב להרשים בכל מילה שיוצאת לי מהפה. נראיתי לאחרים שקט או "נחמד ומנומס" אבל לא באמת יכולתי להכיר ולהיפתח. מי ששמע אותי מנסה להרשים לא באמת שמע אותי, את מי שאני באמת, את הדברים שמענינים, שמרגשים או מעציבים אותי.
לחשוף את רגשותיי, לחוות מבוכה או תחושת דחייה היו "סיכונים" שלא הייתי מוכן לקחת. לאורך השנים האחרונות עברתי דרך שבה התחלתי לחוות את עצמי אחרת, במיוחד לאחר השתתפות בקבוצות.
העבודה בקבוצה קרבה אותי לעצמי ועזרה לי להתקרב לאחרים. החוויה העוצמתית הזו הובילה אותי לתחום הטיפול ולהנחיית קבוצות.

 

 

תמר אהרוני

תמר אהרונידרמה תרפיה מכללת תל חי. חברה רשומה בי.ה.ת, אירגון המטפלות והמטפלים ביצירה והבעה. הנחיית קבוצות בחברה מרובת תרבויות מרכז קשת, בית ברל. הכשרה אינטנסיבית,  4 שבועות מלאים, למורי מיינדפולנס וסוכנים של שינוי עם כריסטופר טיטמוס לילה קימחי מיכל גורל ושלי שרון.

כילדה הייתי שקטה וביישנית. לא היו לי חברות ממין בני האדם. כשהתבגרתי הרגשתי שחסרות לי מיומנויות חברתיות. לא ידעתי איך מדברות, איך ניגשות, מה מקובל ומה לא. וכל קשר אנושי מחוץ למשפחה המצומצמת היה מפחיד ומאתגר.  הרגשתי שהקושי שלי  מצמצם את עולמי וחוויתי מצוקה. הדרך שלי להתמודד עברה דרך התנסות. השתתפתי בקבוצות על מנת לבחון את השאלות שהעסיקו אותי, על מנת להתנסות ביצירת קשר ולהכיר התמודדות של א.נשים אחרות. במהלך השנים השתתפתי בעשרות קבוצות, מכל מיני סוגים. חלק מהקבוצות היו מצויינות, חלקן פחות. בחלק מהקבוצות עברתי חויות מורכבות, אבל מכל התנסות כזו למדתי משהו על עצמי ועל האופן בו אני יוצרת קשר. למדתי להכיר את עצמי ואת הפנים השונים שבתוכי. הקבוצות הקנו לי כלים לחיים, כלים שלצערי לא לומדות בבית הספר. למדתי לתפוס מקום, לבטא את עצמי. למדתי להקשיב לא.נשים אחרות ולהסתכל על העולם מכל מיני נקודות מבט. למדתי להתגבר על משברים ולהתמודד עם רגשות. בעיקר למדתי שאני חשובה ומשמעותים לא.נשים, שיש לי מה לתת, ושאני ראויה לחברות ואהבה. בשנים האחרונות אני עוסקת ב ומתרגלת  מיינדפולנס. המיינדפולנס עבורי הוא כלי לשינוי תודעתי, מתודעה שניסחפת אחרי מחשבות  ( לא מיטיבות בד"כ), לתודעה מודעת, שמכירה את עצמה ויכולה להביא גישה חומלת, אוהבת ומקבלת. גישה רכה שפותחת ומאפשרת למידה. אני מסתכלת היום אחורה ורואה אדם אחרת. יציבה יותר, אמיצה יותר, נעימה וחייכנית יותר, אופטימית יותר. בגיל 25 לא יכולתי לדמיין את עצמי כמו שאני היום. פשוט לא יכולתי לדמיין שמשהו יכול להשתנות לטובה. אבל דברים השתנו.  שינויים קטנים עשו הבדלים גדולים. החזון שלי עבור כל אדם שמבקשת לעצמה מזור לכאב הריגשי שלה הוא התפתחות, ריפוי ושיחרור. אני יודעת שזה אפשרי, גם אם כרגע הכל נראה לנו שחור.

 

 

עמיעד קדמון

עמיעד קדמוןמנחה קבוצות, בוגר המכון להנחיית קבוצות בשילוב אומנויות. התמחות בקבוצות דינמיות תוך שילוב האומנויות ככלי המסייע להגיע למחוזות אליהם הדיבור המילולי אינו מגיע. בעל תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה. בוגר קורס התמקדות (focusing) של המרכז לתרפיה מוכוונת התמקדות. מנחה קבוצות דינמיות וסדנאות מסוגים שונים, מלווה מתמודדי נפש באופן פרטני. מנחה קבוצה לחרדות חברתיות בירושלים.

מרגש אותי להיות חלק מהדרך שעושים המשתתפים בקבוצה, ולחוות את ההתפתחות יחד איתם. להרגיש ולהבין את החלקים השונים – הקשים, והרכים יותר. לחוות את רגעי החיבור והחוזק, יחד עם רגעי הקושי וההתמודדות. להיות שותף לתהליך. מבחינתי זו זכות גדולה.

 

 

אסנת ילין

מנחת קבוצות מוסמכת ע"י תל"מ. מאמנת בכירה ומדריכה מוסמכת על ידי לשכת המאמנים בישראל, שאני אחת ממייסדיה. בעלת הסמכה של Master Practitioner  ב- NLP.  שנים רבות הובלתי, כמנחה וכמאמנת, קבוצות אימון, קבוצות הדרכה וקבוצות הכשרת מאמנים. נוכחתי עד כמה הכוח של הקבוצה מקדם את המשתתפים בה. במקביל, תמיד נמשכתי למשחק ודרמה, שיחקתי בתיאטרון חובבים, השתתפתי בקבוצות דינמיות בשילוב פלייבק ומשחק וחוויתי עד כמה השימוש במשחק מאפשר ביטוי עצמי אותנטי, עוזר לווסת רגשות ומקדם צמיחה אישית ואף ריפוי. אני בעלת תואר שני בסוציולוגיה בהתמחות בפסיכולוגיה חברתית. במחקר שערכתי במסגרת זו, גיליתי שאותנטיות הינה פעולה חברתית שמייצרת העצמה. כלומר, כאשר אדם מבטא וחווה נאמנות לטבעו הייחודי ולרגשותיו, זה מסייע לו להתמודד עם מערכות היחסים עם סביבתו ומעלה את ההערכה העצמית ותחושת המסוגלות שלו. מרגש אותי לסייע לאנשים למצוא את האני האותנטי שלהם וללמוד לתת לו ביטוי מתוך בחירה מודעת ועוצמתית.  את זה אני עושה כמנחה, במסגרות קבוצתיות שונות וכמאמנת, באופן פרטני.

 

בתיה נצר אבני

בתיה נצרמטפלת בפסיכודרמה, בעלת M.A מאוניברסיטת חיפה, ו-B.A בפסיכולוגיה ותקשורת מאוניברסיטת ת"א. בעלת ניסיון בעבודה עם ילדים ונוער והדרכות הורים, וכן עבודה עם הגיל השלישי.
במשך שנים רבות ראיתי את עצמי כביישנית ובעלת פחד במה נוראי. בסיטואציות חברתיות עם הרבה אנשים, הייתי לרוב הולכת לאיבוד בקלות או מחפשת חבר או חברה להיצמד אליהם. בכיתה לא הייתי מעיזה אף פעם להרים יד ולהשתתף או לשאול שאלה, וכמובן שהייתי נמנעת מכל דבר שהצריך עמידה מול קהל. בשלב מסוים הרגשתי שהמחיר שאני משלמת על כל זה הוא גבוה מדי, ושלא כך אני רוצה שהעתיד שלי יראה. תמיד הייתה לי משיכה מסוימת למשחק ולדרמה, אלא שפחד הבמה שלי מנע ממני להתקדם בכיוון. החלטתי שהדרך היחידה לעשות שינוי, זה פשוט לקפוץ למים. התחלתי להעמיק יותר בעולם המשחק והפסיכודרמה, ודרך ההתנסות על הבמה, וההשתתפות בקבוצות שונות, הגעתי לשינוי שחיפשתי. למדתי על הכוח המרפא והמאחד שיכול להיות לקבוצה, למדתי להרשות לעצמי לקחת מקום בה, ולמדתי לא רק להפסיק לפחד מהבמה, אלא גם לאהוב אותה. כיום אני מנחה קבוצות שונות, ביניהן הקבוצה החיפאית של "מים שקטים", ונהנית לשחק ולהופיע.