אודות

אודות אתר מים שקטים

 

אתר מים שקטים פונה לכל מי שמוצא את עצמו מזדהה עם נושאים כמו ביישנות, חרדה חברתית, רגישות גבוהה ומופנמות.

כאן תוכלו למצוא אינפורמציה, תכניות טיפול וקבוצות ייעודיות לחרדה חברתית ורגישות גבוהה.

 

האתר פועל בשיתוף פעולה עם עמותת רקפת המקיימת פתרונות לסובלים מחרדה חברתית וביישנות. קבוצות חרדה חברתית המפורסמות באתר מופעלות על ידי עמותת רקפת.

 

בנושא רגישות גבוהה האתר יש לפני באופן אישי על ידי יואב בן ישי

 

את האתר הקים ומתפעל יואב בן ישי לשעבר מנכ"ל מים שקטים – העמותה להתמודדות עם מים שקטים שנסגרה בקיץ 2020 והעבירה את פעילותה לעמותת רקפת

 

אודות מנחי הקבוצות

 

יואב בן ישי

יואב בן ישימנחה קבוצות. בוגר המכון הישראלי לפסיכותרפיה קבוצתית באמצעות בתיאטרון פלייבק (הנחיית קבוצות בתיאטרון פלייבק טיפולי). מנחה קבוצות בשילוב אמנויות (המכון להנחיית קבוצות בשילוב אמנויות  בחסות אקדמית של היחידה ללימודי המשך לעבודה סוציאלית – אוניברסיטת בר אילן). מטפל קוגניטיבי התנהגותי בעצימות נמוכה (מכון וינגייט). לשעבר מנכ"ל עמותת מים שקטים – העמותה להתמודדות עם חרדה חברתית. בעל תואר שני בנוירוביכימיה. מהנדס תכנה. מקים מנהל ומנחה קבוצות חרדה חברתית משנת 2006.

כיום מנחה שתי קבוצות: קבוצת רגישות גבוהה – המיועדת לאנשים רגישים מאוד (HSP)

 

כנער. אני זוכר ערבי שישי בהם ישבתי בבית הורי בודד כועס ומתוסכל. אם חבר הזמין אותי למסיבה. לא הייתי הולך. הייתי זאב בודד. גאה ומיוסר. הייתי מהיר מחשבה אך אטי והססן בחברה. כל זה לא היה קיים כמובן עם משפחתי וחברי הקרובים, אתם, הייתי שנון. לפרקים אפילו מצחיק, אבל בחברה זרה נאלמתי דום. שתקן. במשך השנים גבר התסכול מול חיים שלעתים קרובות נראו כעוברים לצידי ולא נחווים במלואם: אנשים שלא פגשתי ורציתי לפגוש, מקומות שלא ראיתי. זמן אבוד. לקח לי זמן להודות שמשהו בצורה בה אני מתנהל לא עובד, הרצון לדייק בכל תגובה, ההימנעות מאירועים חברתיים שחשתי בהם לא בנוח, והביקורת העצמית המשתקת – כל אלו בסופו של דבר הקשו על חיי ופגעו בזרימה הטבעית של יחסי עם בני אדם במישורים רבים.

כחלק מתהליך שינוי ארוך של התנהגות וצורת חשיבה הקמתי ב 2006 קבוצת תמיכה להתמודדות עם חרדה חברתית. חיפשתי מקום בו אוכל להתאמן ולחוות סיטואציות חברתיות ("חשיפות"), מקום בו אוכל לדבר, לומר שטויות ולהשתטות, מקום שבו אוכל להתיר את הרסן לזמן מה ולהיות יותר חופשי. בונוס מפתיע היה הפגישה וההכרות עם האנשים שהגיעו לקבוצה, שחלקם הפכו להיות חברים יקרים. מרבית חברי הקבוצה התגלו כאנשים רגישים, חכמים ועדינים, מצאתי את עצמי במעגל חברתי שהייתי גאה להיות חלק ממנו. במהלך השנים ובעזרת חברי הקבוצה הרכבנו עשרות תרגילים שמטרתם לאמן לאתגר ולחזק את השריר החברתי במישור האישי והקבוצתי.

המשך הדרך הייתה הקמת קבוצת הנוער רקפת על בסיס המידע שנצבר בקבוצת המבוגרים ויותר מאוחר עמותת מים שקטים המיועדת לצעירים ומבוגרים. השנים האלה היו שנות מעבר ממשתתף למנחה ולווו ברכישת השכלה רלוונטית (הנחיית קבוצות בשילוב אמנויות – אוניברסיטת בר אילן, טיפול התנהגותי קוגניטיבי – מכון וינגייט, פסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק – המכון הישראלי לפסיכותרפיה קבוצתית בתיאטרום פלייבק) ושילובו בתכניות הקבוצה.  עמותת מים שקטים הציע תכנית ייחודית המבוססת על ידיעה עמוקה ואישית של חרדה חברתית  והבנה מקצועית כיצד להשתמש  בקבוצה להתגברות על חרדה חברתית. עמותת מים שקטים נסגרה באביב 2020 והעבירה את פעילותה לעמותת רקפת וכיום אני ממשיך לפעול במנחה קבוצות חרדה חברתית במסגרת רקפת וכמנחה קבוצת רגישות גבוהה באופן פרטי.

אני מאמין שקבוצה היא כלי מצויין שדרכו אפשר להשתנות ולהתפתח ושתפקידי כמנחה הוא לאפשר לכך לקרות. ללוות את משתתפי הקבוצה ולעזור לעם לפתח אחד את השני

הקבוצות שאני מנחה מיועדת לאותם אנשים שאולי רגישים מעט יותר מידי וקצת קשים מדי עם עצמם. בעיני השתתפות בקבוצה שכזו היא חוויה מאתגרת מהנה ומפרה, הזדמנות להשתנות, ללמוד על עצמך, על אחרים, לרכוש חברים, ולבחון דרכי התנהגות חדשות.

רוויטל יוסף חי

רוויטל תמונה אתר

מטפלת באמנות M.A.  אוניברסיטת חיפה. תואר ראשון בהוראה ובאמנות במסלול רב גילאי. מנחת קבוצות "מים שקטים". בניסיוני הטיפולי, עבודה עם בני נוער וכן עבודה עם אוכלוסייה הסובלת ממוגבלות שכלית התפתחותית וגם בתחום בריאות הנפש, כמדריכת שיקום.

בשנת 2008 הצטרפתי לקבוצת לעזרה עצמית לבוגרים, שבה תרגלנו עמידה מול קהל וסימולציות של תפקידים מתחום התיאטרון והאלתור. זאת על מנת לרכוש כלים בהתמודדות עם החרדה החברתית, שבאותה תקופה, בלימודיי כמדריכת התפתחות תינוקות (מכללת צעד ראשון), הצריכו עמידה מול קהל והנחיית הורים. לאור ניסיון העבר הן במסגרת לימודי החינוך והאמנות והן מתפקידים נוספים, ידעתי כי חשיפה באופן קבוע, מסירה עכבות, פוטרת ממחשבות שליליות ומביקורת עצמית. לפיכך הקבוצה היוותה עבורי פלטפורמה להתנסות ולהחזרת אותן מיומנויות.
בעברי הוגדרתי כילדה ביישנית ומופנמת אך לא אובחנתי כסובלת מחרדה חברתית. בהתבוננות לאחור ברור כי היו הימנעויות אולם תמיד אהבתי להיות בחברה כך שתכונה זו יצרה חשיפה מתמדת. בהמשך למרות הקושי, לא נמנעתי מלעמוד מול קהל ובמהלך השנים התנסיתי בהדרכה, בפיקוד ובהוראה. כתוצאה מכך החשיפה "השקיטה" את החרדה והקטינה אותה.

חיבור לתחום החינוך, תקשורת בינאישית, אהבת אדם וסקרנות לגבי יחסים קידמו אותי, קודם כל לתקשורת טובה עם עצמי וקבלה. בהמשך להתנסויות בהנחיה. מתוך ההיכרות עם יואב והחיבור לתחום, הצטרפתי אל המיזם "מים שקטים". באמצעותו התחלתי במסע מופלא, שבו אני מגשימה חלום ישן ומגשרת בין העולמות הכל כך קרובים לליבי: החרדה החברתית והאמנות, בהיותי חלק מעמותת מים שקטים וגם הטיפול באמצעות האמנות. והכי חשוב חוויה של הגשמה עצמית והנאה.