אנשים רגישים מאוד או רגישות יתר

shutterstock_272600351

 

רגישות יתר היא תכונה מולדת. אדם רגיש מאוד נוטה להילחץ מהר, באופיו הוא יהיה בדרך כלל מופנם או ביישן, צבעים רעשים וריחות חזקים ירתיעו אותו, יהיה בעל עושר פנימי ואישיות עדינה וייטה להבחין בדקויות. תכונה מולדת זו טומנת בחובה כישרונות רבים. החברה המודרנית נוטה להעדיף את המוחצן הבולט והרועש והאדם הרגיש לפעמים מפנים את הביקורת ומרגיש שמשהו בו פגום. אדם רגיש מאוד הוא אדם בעל תכונה מולדת של רגישות גבוהה בעיבוד חושי ומעבד מידע חושי בצורה יותר עמוקה ויסודית, בשל הבדל ביולוגי במערכת העצבים שלו

הפסיכולוגית ד"ר איליין ארון טבעה את המושג אדם רגיש מאוד והתייחסה בכך לאנשים שמטבעם, ביולוגית, מגיעים למצב של עוררות יתר במהירות, הם מתעייפים מהר ונוטים לצאת מאיזון רגשי בקלות יחסית וזקוקים לפרקים של זמן שקט לבדם על מנת לטעון מצברים. אנשים כאלו נלחצים בקלות ונוטים לטלטלות במצבי הרוח, יחד עם זאת יש בהם את המסוגלות להבחין בפרטים מעבר לרגיל, הם יצירתיים ואמנותיים ובעלי יכולת לאמפתיה.

לא בטוחים האם אתם אנשים רגישים מאוד – השתמשו בשאלון אדם רגיש מאוד של איליין ארון על מנת לקבל הערכה.

לרגישות גבוהה אספקטים חיוביים כמו למשל יכולת להאזין, אמפתיה, אינטואיטיביות והבנה לצרכיו של האחר אבל גם אספקטים שליליים העלולים לפגוע ביכולת לחוש שמחה, לחוות הצלחה ולהקשות ולסבך מערכות יחסים:

 

אנשים רגישים רגישים לעצמם:

 

 • מתקשים לשחרר רגשות ומחשבות שליליים
 • חשים לעתים קרובות סימפטומים פיזיים כמו לחץ או כאב ראש אם משהו לא נעים קורה במהלך היום
 • עלולים לחוות פגיעה בהרגלי שינה או אכילה (יותר מידי או פחות מיד)
 • לעתים קרובות חשים מתח או חרדה
 • נוטים להלקות את עצמם אם אינם עומדים בצפיות שהציבו לעצמם
 • לעתים חוששים מדחיה
 • נוטים להשוות את עצמם לאחרים והדבר גורם לתחושות שליליות
 • חווים כעס סביב סביב סיטואציות חברתיות ונושאים חברתיים של חוסר צדק

 

אנשים רגישים רגישים לאחרים:

 

 • דואגים לגבי מה אחרים עלולים לחשוב
 • לוקחים דברים בצורה אישית
 • מתקשים "לשחרר" ויכוחים ואי הסכמות "קטנות"
 • נעלבים בקלות
 • נוטים להסתיר רגשות שליליים מתוך אמונה שהם חזקים מידי, מביכים או חושפים פגיעות
 • מתקשים לקבל פידבק שלילי
 • חשים שאנשים הם שיפוטיים
 • עלולים להגיב בצורה קיצונית למה שנתפש בעיניהם כפרובוקציה
 • לעתים חשים אי נוחות בסיטואציות חברתיות
 • עלולים לחוש מודעות עצמית בסיטואציות אינטימיות, דואגים יתר על המידה ממחשבותיו של בן הזוג, חוששים יותר מיד מדחיה על ידי בן הזוג

 

אנשים רגישים רגישים לסביבה:

 

 • חשים אי נוחות בנוכחות קהל גדול (למשל חדר מלא אנשים) או כאשר יותר מידי דברים קורים בעת ובעונה אחת
 • חשים אי נוחות בחשיפה לאורות בהירים, רעש וריחות חזקים
 • עלולים להיבהל בקלות כתוצאה מרעש פתאומי, כלי רכב שעובר במהירות והפתעות נוספות
 • לא נהנים מסרטי אימה, חדשות שליליות
 • חשים עצבות ודכדוך בעקבות חשיפה למדיה חברתית (פייסבוק וכדומה)

 

אנשים רגישים מאוד וחרדה חברתית

 

במעבר על השאלון שפיתחה ד"ר איליין ארון נוכל לזהות מספר שאלות המזכירות מאפיינים של חרדה חברתית:

 

 • מצבי הרוח של אחרים משפיעים עליי (רגישות למחשבותיהם של האחרים)
 • אני אדם מצפוני (ביקורת עצמית גבוהה – אמונה שהחברה מציבה רף גבוה שעלינו לעמוד בו)
 • אני נבהל בקלות (רגישות כללית)
 • אני מרגיש מוטרד כשאנשים דוחקים בי לעשות יותר מדי דברים בבת אחת (רגישות לביקורת)
 • אני מנסה בכל כוחי לא לשכוח דברים ולהימנע משגיאות (רגישות לביקורת)
 • כשאני מוכרח להשתתף בתחרות או לבצע משימה לעיני אחרים, אני רועד או נעשה עצבני כל כך, שרמת הביצועים שלי נמוכה (רגישות לביקורת)
 • בילדותי אמרו ההורים או המורים שלי שאני רגיש או ביישן
 • הצורך לארגן את חיי, כך שאוכל להימנע ממצבים שיגרמו לי לדאגה או הצפה, הוא בעדיפות גבוהה בשבילי (הימנעות)

אנחנו מוצאים שישנה חפיפה בין חרדה חברתית ובין אנשים רגישים מאוד, חלק מהסובלים מחרדה חברתית מדווחים על תכונות אופייניות לאנשים רגישים מאוד וחלק מהאנשים הרגישים מאוד מדווחים על סימפטומים אופייניים לחרדה חברתית. האספקטים השליליים של רגישות גבוהה בעיקר בהקשר של רגישות לאחרים דומים מאוד לחרדה חברתית, לעומת זאת האספקטים של רגישות לסביבה אינם קשורים לחרדה חברתית. מתוך כך ניתן להבין שאדם רגיש מאוד לא חייב להיות חרד חברתית ואדם חרד חברתית לא מוכרח להיות רגיש מאוד.

נראה שמה שגורם לאדם בעל רגישות גבוהה לחוש חרדה חברתית היא הביקורת העצמית על עצם תכונת הרגישות. השלוב של הנטיה הטבעית "לחוש את הזולת" כשהיא מתחברת לביקורת עצמית ביחד עם זיהוי המופנמות כחולשה עלול לייצר את מה שאנחנו מכירים כחרדה חברתית. אדם רגיש מאוד יודע שאינו מסוגל לשאת לאורך זמן במוחצנות שנדמה לו שהיא נדרשת ממנו, הוא יודע שהוא זקוק לזמן שקט ושאינטראקציה חברתית ממושכת וקולנית מעייפת אותו. לכן, הוא עלול לחשוש ממצבים חברתיים, לחשוב שאינו מסוגל לעמוד בסטנדרטים המתבקשים ולפיכך לחוות את המאפיינים הרגשיים הקוגניטיביים וההתנהגותיים של חרדה חברתית.

הסיבה להתפתחות חרדה חברתית היא שילוב של גורמים גנטים/ביולוגים וגורמים סביבתיים: רגישות מולדת והתנסויות חברתיות שליליות. רגישות היתר עלולה לצבוע התנסויות חברתיות שאחרים היו עוברים עליהן לסדר היום בצבעים עזים. לאדם רגיש יהיה קשה יותר "להחלים" מסיטואציה חברתית שלילית וחוויות חברתיות עתידיות עלולות להיתפס בעיניו כמסוכנות. השילוב של אדם רגיש מאוד עם חוויות חברתיות שליליות עלול ליצור חרדה חברתית. לפיכך סביר להניח שאנשים רגישים מאוד נמצאים בסכנה מוגברת להתפתחות חרדה חברתית.

 

כיצד תעזור לנו החוויה במים שקטים להתפתח ולהתמודד עם רגישות גבוהה והשלכותיה?

 

אנחנו מאמינים שהמפתח לחיים מלאים עבור מי שנולד עם רגישות יתר הוא קבלה עצמית והתאמה של דרכי התקשורת שלו לאופיו המיוחד.

 

קבלה עצמית – אחת ממטרות הלמידה בקבוצות של מים שקטים היא קבלה עצמית ורצון לזהות את הייחודיות שלנו ויתרונותינו. לפעמים קל יותר ללמוד מהסתכלות על האחר – חברי הקבוצה מסתכלים איש על רעהו ובדרך כלל מזהים תכונות משותפות.

כשאנחנו מסתכלים על אדם רגיש מאוד לא פעם הוא מוצא חן בעינינו. זה הזמן לשאול מדוע אנחנו לא מעריכים את התכונה הזו בעצמנו? מדוע אנחנו חושבים שמשהו בנו לא כשורה רק בגלל שאחרים מצפים מאתנו להיות מוחצנים ורועשים. מדוע אנחנו מבקרים את עצמנו על תכונה שמוצאת חן בעינינו באדם אחר. זוהי דוגמה לצורה שבה קבוצה עובדת ומצליחה לשנות עמדות וסכמות תוך כדי תהליך של התבוננות, השלכה והפנמה.

כשחושבים על רגישות יתר הגישה צריכה להיות שמדובר במונח שגוי. לא רגישות יתר כי אם אדם רגיש מאוד. תכונה שיש לה יתרונות וחסרונות.

אנשים בעלי רגישות גבוהה עלולים לכעוס על עצמם, לא לקבל את עצמם, לפתח רגשי נחיתות ולא להבחין בצדדים החיוביים של אישיותם. במקרים כאלו המטרה שלנו היא לא לנסות להפחית את רגישות היתר אלא לקבל אותה ולהבחין בצדדים החיוביים באישיותנו ולפתח מנגנונים של קבלה עצמית.

 

שינוי הנטייה להימנעות ופיתוח דרכי תקשורת שמתאימות לאופיו המיוחד של האדם הרגיש – ביחד עם רגישות יתר לפעמים מתפתחת נטייה מוגזמת להימנעות. גם אדם מופנם יכול ליהנות מאינטראקציה חברתית וזקוק לה – אפילו אם אינטראקציה זו גוזלת ממנו כוחות. השתתפות בקבוצה מלמדת אותנו שאנחנו מסוגלים לדברים גם אם הם קשים לנו: אנחנו בוחרים להתאמץ בטווח הקצר על מנת להרוויח בטווח הארוך. אנחנו יכולים להשפיע על המציאות ולבחור דרכים שיהיו מתאימות לנו. בקבוצה נוכל לתרגל וללמוד הן באמצעות התנסות והן באמצעות התבוננות באחרים כיצד לשכלל ולייעל את דפוסי התקשורת שלנו.

לדוגמה: התנסות באימפרוביזציה מול קהל יכולה להיות חוויה מאיימת מצד אחד אבל אנשים רגישים מאוד בדרך כלל נהנים מהפעלת הדמיון והיצירתיות. בחלק מהקבוצות שלנו במים שקטים אנחנו משתמשים בתיאטרון פלייבק טיפולי – תיאטרון אימפרוביזציה העושה שימוש בסיפוריהם האישיים של החברים ומפתח אמפתיה וקרבה. אנשים רגישים מוצאים שהתנסות זו מפעילה אצלהם חוויה רגשית עדינה המתאימה לאופיים –  כך חוויה שנתפשה קודם כקשה או בלתי אפשרית מתובלת כעת בנקודות כוח ועניין.

דוגמה נוספת: לפעמים רגישות יתר מונעת מאיתנו לשתף אנשים בעולמנו הפנימי משום שחווינו תגובות שליליות בעבר, הקבוצה היא מרחב בטוח ותומך שיכול לשקם את האמונה שלנו באחר. נוכל לראות כיצד דבריהם של האחרים מתקבלים בהבנה ונוכל לאט לאט לנסות להיפתח בעצמנו.

אדם רגיש מאוד יכול לבחור להימנע או לייצר צורות תקשורת שיאפשרו לו להשיג את מטרותיו ועולות בקנה אחד עם אופיו המיוחד.

 

אדם רגיש מאוד הוא אדם מיוחד, רבים מהאמנים והמדענים, האנשים שדוחפים את האנושות קדימה הם כאלו. משימת החיים של מי שנולד עם המתנה הזאת היא להכיר בה, להשתמש בה, ללמוד כיצד לעצב את חייו באופן שיוכל להביא לידי ביטוי את סגולותיו המיוחדות. קבלה עצמית ופיתוח יכולות תקשורת גבוהות הם הדרכים באמצעותן אדם רגיש יוכל לממש את עצמו ואת ייחודיותו.

 


 

לקריאה נוספת:

רגישות גבוהה – קבוצה לאנשים רגישים מאוד

מפגשי קהילת אנשים רגישים מאוד