חוזקות ויתרונות פסיכולוגיים של אנשים רגישים – שישה מאפיינים בסיסיים של אנשים רגישים מאוד

emotional strength

 

 

אנשים רגישים לרוב מסמנים את הרגישות שלהם כחולשה – משהו שמקשה עליהם להתמודד עם החיים. המדע לרוב אימץ את הגישה הזאת וחקר את המתאם בין קשיים חסרונות וחולשות נפשיות לרגישות. גם הסביבה לא הקלה על אנשים רגישים והטיחה כנגדם: אתם רגישים מידי, אתם חושבים יותר מידי. 

 

הצד השלילי של רגישות בעיבוד התחושתי היא איטיות התגובה. לפעמים נדרשת החלטה מהירה והמוח שלנו מתעכב בעודו שוקל שיקולים ומבצע הערכות על בסיס נימי פרטים שונים. בסיטואציות כאלה המחשבות שלכם דוהרות קדימה בניסיון לשקלל ולהביא בחשבון את כל התוצאות האפשריות אתם עלולים להילחץ לפעול בלית ברירה ולבסוף להיוותר עם תחושה של חששות ספקות וחרטה. יותר מדי מודעות יכולה להיות בעיה. 

 

אנשים רגישים מתאפיינים בעירנות ותגובתיות גבוהה לגירויים סביבתיים. פועל יוצא של תכונה זו היא הצפה בסביבה עשירה בגירויים. קשה להם להתעלם מרעשים, צבעים ושינויים בטמפרטורה והדבר מתבטא בקושי ביכולת להתמקד ופגיעה בתהליכי חשיבה סדורים. 

 

אבל לא הכל רע.

 

לאנשים רגישים מאוד או HSP תכונות ומאפיינים חיוביים כמו לדוגמה אינטיליגנציה רגשית גבוהה: היכולת להיות קשובים וערים לעצמם ולסובבים אותם. תכונה זו מאפשרת לנו להתמודד טוב יותר עם מצבים חברתיים מסובכים במיוחד כאשר נדרשת מידה של טקט ורצון טוב.

 

תגובתיות גבוהה לגירויים סביבתיים גם מאפשרת לאנשים רגישים ליהנות יותר מאחרים מהצדדים האסתטיים יותר של החיים. אנשים רגישים יכולים ללכת לאיבוד בתוך סיפור, מוסיקה יצירות אמנות וטבע. אנשים רגישים הם בעלי פוטנציאל להתענגות על עצם הקיום והיכולת לראות את הקסם שבהוויה.

 

מחקרים בתחום HSP בדרך כלל חיפשו את הקשר בין תגובתיות גבוהה לפסיכופתולוגיה ובעיות רגשיות. המחקר בעבר טען (ועדיין טוען) שרגישות בעיבוד הסנסורי או SPS מעלה את הסיכון של אדם לפתח בעיות פסיכולוגיות במיוחד אם גדל בסביבה קשה בילדותו. ההנחה הסמויה היא שאנשים רגישים נתונים לחסדיהם של גורמים חיצוניים ולכן הם שבירים יותר ועמידים פחות. אבל מחקר חדש באוניברסיטת ליידן בהולנד טוען שלרגישות גבוהה ישנם גם יתרונות פסיכולוגים הסתגלותיים שאסור לנו לשכוח אותם. רגישות יכולה להעניק תחושה של מטרה כיוון ומשמעות לחיים ובסופו של דבר גם עמידות לקשיים. 

 

התמקדות מחדש בחוזקות וחולשות של אנשים רגישים

 

המחקר ההולנדי בדק והעריך את בריאותם הנפשית של 10000 אנשים באמצעות מבחנים פסיכולוגיים סטנדרטיים. אותם האנשים גם הוערכו לגבי אספקטים שונים של רגישותם באמצעות שאלון חדש להערכת רגישות בעיבוד הסנסורי שכלל 43 שאלות. 

 

להלן דוגמה לסוג השאלות בשאלון הרגישות בעיבוד הסנסורי החדש שפותח על ידי הצוות ההולנדי

 

תגובתיות רגשית ופיזיולוגית

 • אני מרגיש שמזרזים אותי כאשר אני נאלץ לעשות הרבה בזמן קצר
 • אני נלחץ כאשר יותר מידי דברים קורים בבת אחת
 • אני מתעצבן בקלות בסיטואציות מלחיצות

 

אי נוחות סנסורית

 • רעש מעצבן ומפריע לי
 • אורות בוהקים מידי גורמים לי לאי נוחות
 • אני לא אוהב מוסיקה חזקה

 

רגישות חברתית

 • אני בדרך כלל יכול לזהות כשאנשים מנסים להסתיר את מה שהם מרגישים בחיוך
 • אני שם לב למצבים שבהם נימת הדיבור לא מתאימה למה שאנשים אומרים
 • אני בדרך כלל יכול לזהות כשאנשים מנסים להסתיר את הפחד שלהם

 

רגישות לגירויים פנימיים וחיצוניים

 • אני שם לב בקלות לשינויים בגוף שלי כמו למשל שינוי בחום הגוף
 • אני שם לב בקלות ליובש בפה או בגרון
 • אני שם לב בקלות לתחושת רעב בקיבה

 

רגישות להנאה

 • אני נהנה מסיטואציות מצחיקות
 • אני יכול להנות מפעילויות מרגיעות
 • אני מרגיש טוב כשאני נמצא עם אנשים שאני אוהב

 

רגישות לאסתטיקה

 • אני מתרגש מיצירות אמנות
 • אני נהנה להקשיב למוסיקה ושם לב לצלילים מרגשים במיוחד
 • אני שם לב לצד הרגשי של ציורים וצילומים

 

הפריטים בשאלון נופלים לאחת משש קטגוריות. אם תבחנו מחדש את הדוגמאות לפניכם תוכלו לראות שחלק מהקטגוריות הן שליליות וחלק חיוביות. רק שתי השאלות הראשונות מסווגות לקטגוריות שליליות המתאימות לנוירוטיות. ארבע השאלות האחרונות מתאימות למאפיינים אישיותיים של פתיחות להתנסויות. 

 

על פי מחקר זה רגישות גבוהה נבנית מתוך איחוד של שש תכונות שמתוכן ארבע הן חיוביות

 

תגובתיות רגשית ופיזיולוגית – הכוונה להיות "רגיש מידי" להילחץ בקלות, להתרגז

אי נוחות תחושתית – רגישות לגירויים סנסוריים כמו אורות בהירים, רעש וריחות חזקים

רגישות חברתית – היכולות לקרוא את רגשותיהם של אנשים אחרים

רגישות לשינויים דקים פנימיים וחיצוניים – עירנות לשינויים בגוף

רגישות להנאה – היכולת ליהנות להעריך ולהתענג על רגשות כמו אהבה, שמחה ורוגע

רגישות אסתטית – היכולת להעריך וליהנות מיצירות אמנות ויופי הטבע

 

חוזקות ויתרונות של אנשים רגישים מאוד ומה היא המשמעות עבורכם

 

אם אתם מרגישים שמשהו לא בסדר איתכם בגלל שכל דבר לא נוח לכם, בגלל שאתם נפגעים ונבהלים בקלות – אם אתם חשים אשמה על כך שנראה שהחיים שלכם תמיד נראים קשים ושאתם תמיד מתלוננים כדאי שתכירו גם ביתרונות ובחוזקות של HSP שיכולים לאזן את המאפיינים הפחות רצויים של רגישות גבוהה. להיות אדם רגיש זה לא אומר שאתם חלשים יותר ונתונים לגחמותיה של סביבה משתנה – הרגישות גם ציידה אתכם במספר יתרונות פסיכולוגיים משמעותיים שיכולים לסייע לכם להתמודד עם הקשיים שאתם פוגשים בדרך – אתם אנשים שיכולים גם ליהנות יותר, לחיות חיים משמעותיים ומלאים יותר. ליצור קשרים אמיצים ועמוקים. 

 

אם אתם מאותם הרגישים שנוטים לדיכאון וחרדה דעו שיתרון נוסף של רגישות גבוהה היא האפשרות להפיק תועלת גדולה יותר מטיפול פסיכולוגי. 

 

אנשים רגישים יותר גם יכולים להפיק תועלת יותר מאנשים אחרים מהתנסויות חיוביות. 

 

כאשר אנחנו מרחיבים את ההסתכלות שלנו על HSP – כעל תכונה שהיא יותר מאשר רגישות לשינויים נוכל למצוא מקורות נוספים פנימיים וחיצוניים לקבלת משמעות שיכולים להעשיר את המסוגלות שלנו להתמודד עם המורכבות של החיים. 

 

 


 

אדם רגיש מאוד | רגישות גבוהה | רגישות יתר

רגישות גבוהה – קבוצת תקשורת בין אישית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *