עוד תוצאות

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

אדם רגיש מאוד – מאפיינים מחקרים ותצפיות

בני אדם שונים בצורה שהם חווים ומגיבים לעולם. השונות הזאת אינה בעיה הדורשת פתרון. אין דרך אחת נכונה לחשוב, ללמוד ולהתנהג. 

 

אנשים רגישים המהווים 20% מהאוכלוסייה מתאפיינים בתגובתיות שונה של המוח לגירויים. איזורים מסוימים במוחם של אנשים רגישים מגיבים בעוצמה גדולה יותר לגירויים קלים יותר. התוצאה היא קבוצה של אנשים השונים בצורה שהם חושבים ומתנהגים באופן יחסי לשאר

חוקרים של רגישות גבוהה מכנים את התופעה – רגישות בעיבוד החושי – SPS – או Sensory Processing Sensitivity. 

חשוב לציין שלא מדובר בהפרעה נפשית. זו אינה סוג של נוירוזה וזו גם לא מופנמות ולא ביישנות. 

מדובר בתכונה מולדת – ביולוגית המתאפיינת בכך שחלקים מסוימים של המוח ניתנים לעירור באמצעות גירויים חלשים יותר משאר האוכלוסייה. 

אנשים רגישים הם אלו שנראה שהכל מפריע להם: קר מידי או חם מידי. רועש מידי. המיטה לא נוחה. סוג של הנסיכה על העדשה. התלונות האלו והקשיים הרבים אינם נובעים מפינוק – הדברים באמת מפריעים להם. הם באמת מרגישים אותם. מה שחולף לידכם, דברים שאינכם שמים לב אליהם באמת פוגעים בהם. 

 

רגישות היא תכונה ביולוגית שניתן למצוא לה עדויות גם בבעלי חיים

רגישות גבוהה היא תכונה בסיסית שניתן למצוא עדויות לקיומה גם במגוון לא קטן של בעלי חיים. 

מחקרים מצביעים על שתי אסטרטגיות התמודדות בבעלי חיים:

בעלי חיים "רגישים" מעדיפים לחכות לפני שהם פועלים – הם מתבוננים, הם חושבים. הם מעדיפים לעשות משהו פעם אחת ונכון מאשר להסתכן בטעות

לעומתם בעלי חיים "לא רגישים" הם אימפולסיבים, יוצאים לפעולה ומתנסים, הם לוקחים סיכונים – מאפשרים לעצמם לטעות ומתקנים את התנהגותם תוך כדי. 

מחקר בזבובי פירות מצא שניתן לסווג זבובים באמצעות תגובתם לחשיפה למזון: חלק מהזבובים יחכו ללא תנועה בעוד שאחרים יעופו מסביב. בבדיקה מאוחרת נמצא שהזבובים השקטים יותר מתאפיינים במורכבות עצבית גבוהה יותר. 

מחקר בדגים הבדיל בין דגים תגובתיים לדגים אדישים. הדגים התגובתיים יותר נלכדו בקלות במלכודות דגים שהוצבו להם. הזהירים – פחות. 

מחקרים התנהגותיים בקופי רזוס מצאו שוני בין קופים לחוצים לקופים רגועים

היות ומדובר בתכונה נפוצה (20% מהאוכלוסייה) אין ספק שמדובר בתכונה שיש בה ערך אבולוציוני כפי שניתן לראות בבירור מהמחקר בדגים – מובן שזהירות, למידה של הסביבה ומחשבה לפני מעשה תורמת לפוטנציאל ההישרדותי

 

ילדים רגישים

חישבו כיצד ילדים מתנהגים ביום הראשון בגן. הילד הלא רגיש יזנק פנימה – יחפש משחקים ויצור קשר באופן ספונטני. הילד הרגיש יתבונן – ינסה לקלוט מה יש למקום החדש להציע. זה נראה כאילו הוא מהסס אבל לא תמיד מדובר בביישנות. הילד אינו מרגיש מאויים – הוא במצב של קליטה ועיבוד. הוא רואה דברים חדשים ולומד אותם. 

ילדים רגישים בדרך כלל אינם ילדים "קלים" אלו ילדים שמתרגזים בקלות, אמוציונלים בוכים ומגלים חוסר סדירות באכילה ושינה. לוקח להם זמן להתחמם, הם נוטים להימנע מפעילויות חדשות אבל לאחר חשיפה חוזרת יכולים להשתלב. 

 

ארבעת המאפיינים של אדם רגיש

ניתן לזהות אנשים רגישים באמצעות ארבעה מאפיינים מרכזיים: עומק עיבוד המידע, הנטייה להצפה, תגובתיות רגשית ואמפתיה, רגישות לגירויים עדינים

 

עומק עיבוד המידע – Depth of Processing

עומק עיבוד המידע – הנטיה לחשוב על הדברים לעומק – לעבד אותם. אנשים רגישים שמים לב לב וחושבים על הכל וכל הזמן. ומשום כך הם יכולים להגיע להצפה יותר מאשר אחרים

 

הצפה – Over stimulatedOver Aroused

הצפה – רמת עוררות מסוימת לתפקוד מיטבי. רמת עוררות אופטימלית מאפשרת את התפקוד הטוב ביותר. רמת עוררות נמוכה היא בעייתית – מדובר בשעמום ובחוסר תגובתיות – אדם ברמת עוררות נמוכה נסגר בעצמו ולא קולט אותות מהסביבה. עבור אנשים רגישים הבעיה בדרך כלל נמצאת בקצה השני של הספקטרום – עוררות יתר. זהו למעשה האספקט השלילי היחידי ברגישות גבוהה. התחושה של הצפה. התחושה שאינך מסוגל לתפקד. אנשים רגישים מגיעים למקום הזה יחסית בקלות והמשמעות היא שאנשים רגישים זקוקים ליותר זמן כדי לטפל בעצמם – כדי שלא יהיו במצב של עוררות יתר כל הזמן. 

 

תגובתיות רגשית ואמפתיה – Emotionally reactive/ Empathy

תגובתיות רגשית גבוהה ואמפתיה – רגישים מופעלים רגשית על ידי אירועים אשר לאחרים יכולים להיראות מינוריים. תגובתיות רגשית גבוהה משמעותה גם יכולות אמפתיות גבוהות. יכולת להבין את האחר והזדהות איתו ועם קשייו. רגישים מתאפיינים לרוב במצפוניות ואמפתיה לחלש. הילד הרגיש הוא זה שיקום לעזרתו של ילד אחר שעובר חרם. הוא זה שיעצור התעללות בבעל חיים חסר ישע. 

 

רגישות לגירויים עדינים – Sensitive to Subtle Stimulii

רגישות לגירויים עדינים – אנשים רגישים שמים לב לגירויים שאחרים לא שמים לב אליהם. רגישים שמים לב להכל. אורות בוהקים. אם חם מידי או קר מידי ,לזימזום של המזגן, לריח יוצר דופן או לתחושה של מתח וחוסר נעימות. אנשים רגישים הם לפעמים הקנרית שיכולה להפעיל אזעקה לפני שאחרים שמים לב לסכנה. 

 

מחקרים ותצפיות באנשים רגישים מאוד

רגישות ויזואלית

הפעילות המוחית המוגברת של אנשים רגישים מאוד מתבטאת ביכולת שלהם לזהות פרטים ויזואלים במהירות גבוהה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית אבל היכולת הזאת נפגעת דרמטית בסיטואציות של סטרס ומבחן. 

בתמונה למטה הצליחו אנשים רגישים לזהות את השוני בין התמונה מימין לתמונה משמאל

אם תתבוננו היטב תוכלו לשים שבתמונה משמאל מופיע עמוד גדר אחד בעוד שבתמונה מימין מופיעים שני עמודים.

זוהי דוגמה לעומק העיבוד של המוח הרגיש לעומת המוח הנורמלי

 

תגובתיות רגשית

במחקר שבדק את תגובתם הרגשית של זוגות שנישאו לאחרונה לתמונות בעלות תוכן רגשי שונה (עצבות, שמחה, נייטרליות) של בני זוגם לעומת תמונות של זרים. נמצא שהתגובה הרגשית של אנשים רגישים היא חזקה יותר בהשוואה לאחרים. כמו כן נמצאה תגובתיות חזקה במיוחד לרגש חיובי יותר מאשר לרגש שלילי.

 

אנשים רגישים בסביבת העבודה

אנשים רגישים מושפעים יותר מלחץ בסביבת העבודה. מצד שני נמצא שהם זוכים להערכה כעובדים אבל עלולים להתקשות ולשלם מחיר רגשי כבד בסביבות עבודה מתוחות ולחוצה. יכולת העיבוד העמוקה והיכולת להתעמק ולהבחין בפרטים קטנים עושה אנשים רגישים לעובדים מצויינים שטובים במה שהם עושים

 

אנשים רגישים מגיבים טוב יותר לחוויות חיוביות ונפגעים יותר מחוויות שליליות

אנשים שונים בתגובתיות שלהם לחוויות חיוביות. אנשים רגישים מגיבים באופן חיובי במיוחד לחוויות חיוביות. המשמעות היא שקל יותר לעזור לאנשים רגישים בשעה קשה. הם מגיבים טוב יותר לטיפול ולעזרה אנושית. הם מגיבים טוב למחמאות ולפידבק חיובי

במחקר התנהגותי של קופי  מקוק הצליחו לסווג גורי קופים ללחוצים יותר לעומת רגועים יותר בהנחה שגורי הקופים הלחוצים מתאימים לתכונת הרגישות. כאשר התאימו את הקופים הלחוצים לאימהות קופים מנוסות נמצא שקופים אלו התפתחו מהר יותר מבחינה מנטלית,  היתה להם עמידות ללחץ והם התקדמו בהיררכיה של קבוצת הקופים לעמדות מובילות. לעומת זאת אותו סוג קופים במידה הסביבה שלהם לא היתה תומכת היו רגישים למחלות ולא התפתחו בצורה מוצלחת כמו הקופים שזכו לסביבה אימהית תומכת.

ילדים רגישים מגלים יותר בעיות התנהגותיות כאשר הם חשופים לגורמי סטרס כמו עוני, אלימות. מצד שני ילדים רגישים שגודלו בסביבה רגועה גילו פחותת בעיות התנהגותיות מילדים נורמטיבים שגודלו באותה הסביבה

ההנחה היא שרגישים זקוקים יותר מאחרים לטיפוח והשקעה בילדותם. המידה וזכו לסוג כזה של חינוך התוצאות יכולות להיות טובות יותר מאשר לאוכלוסיה הכללית

 

כיצד לשרוד כאדם רגיש בעולם של אנשים לא רגישים 

 

20% מהאוכלוסייה הם אנשים רגישים. זה לא מעט אבל עדיין מיעוט. העולם לא ישתנה עבורנו ואנשים לא יכולים להיות רגישים יותר ממה שהם כפי שאנחנו לא מסוגלים להיות פחות רגישים ממה שאנחנו. אין טעם לפתח מרירות וביקורת ואין תוחלת ברצון המובן כשלעצמו להפוך את העולם לרגיש יותר. 

עדיין יש מה שנוכל לעשות על מנת לחיות חיים טובים יותר כאנשים שנולדו רגישים:

 

להכיר בכך שרגישות היא תכונה אמיתית. אתם לא רגישים מידי ואתם לא עצלנים. מחקרים רבים זיהו את הרגישות הגבוהה כמאפיין ביולוגי קיים לא רק בבני אדם אלא גם בבעלי חיים. תוכלו להשתמש במבחן לזיהוי רגישות גבוהה שפותח על ידי ד״ר איליין ארון כדי להעריך האם גם אתם אנשים רגישים מאוד. 

 

התאימו את הדרך שבה אתם חיים לתכונת הרגישות. כאשר אתם אנשים רגישים אתם נדרשים להקצות זמן לעצמכם. עליכם להכיר בכל שהיות והמוח שלכם תגובתי יותר – אתם עשויים להגיע למצב של הצפה מהר יותר. דברים עלולים לקחת לכם יותר זמן אתם זקוקים ליותר זמן למנוחה והתאוששות – קחו את זה בחשבון. 

 

הבנו מחדש את הסיפור שאתם מספרים לעצמכם על עצמכם לאור  תכונת הרגישות. שכיח למדי שאנשים רגישים חושבים שמשהו לא בסדר איתם. הם מפנימים את המסר שהם מקבלים מהסובבים אותם ומהחברה כולה שהם רגישים מידי. שהם צריכים להשתנות. אבל הם לא מסוגלים – התכונה טבועה בתוכם ביולוגית – כמו גובה או משקל. אבל מרגע שמחלחלת ההבנה – כן, המוח שלי ריאקטיבי יותר רבל התגובות שלי אינן בעיה באישיות אלא תכונה שיש בה יתרונות וחסרונות – ברגע זה יורד מהכתפיים עול כבד של אשמה וחוסר שביעות רצון. 

 

טיפול אינו מילה גסה. ילדות בעולם המערבי היא חוויה טראומטית לאנשים רגישים – הציפיות הגבוהות – סגנון החיים מהיר. החיים בסביבה שאינה רגישה ואינה סובלנות. אנשים רגישים מגיבים טוב לטיפול אבל מצד שני לעתים זקוקים לטיפול.

 

להתחבר ולהכיר אנשים רגישים נוספים. אנשים שהם שונים בצורה זו או יכולים להפיק תועלת עצמו מעצם החיבור עם אחרים שדומים להם. זו חוויה קשה להיות תמיד יוצא דופן. להיות האחר. ולכן חשוב שאנשים רגישים יכירו אחרים כמותם. חשוב למצוא קהילה שבה תוכלו להרגיש מובנים ושתוכלו להרגיש בבית.

 


 

אדם רגיש מאוד

רגישות גבוהה – קבוצת תקשורת בין אישית

מפגשי קהילת אנשים רגישים מאוד

 

ליצירת קשר

ובדיקת התאמה לקבוצה

* למי שפונה עבור אדם אחר, למי שמקבל תמיכה מביטוח לאומי על רקע נפשי ולבעלי לקות תקשורת (ASD) אנא לחצו כאן לעוד אפשרויות >>