חרדה חברתית ורגישות יתר

 

חרדה חברתית ורגישות יתר הם מונחים משיקים. רבים מהמאובחנים כסובלים מחרדה חברתית יכולים למצוא קווי דמיון בין התנהלותם בעולם לבין מה שד"ר איליין ארון הגדירה כרגישות יתר*. על פי ד"ר ארון הסיכוי לפתח חרדה חברתית גדול יותר אצל אנשים רגישים מאוד

 

רגישות יתר אינה רעיון חדש. הרעיון לא היה חדש גם כשהפסיכולוגית ד"ר איליין ארון פרסמה בשנת 1996 את ספרה: אדם רגיש מאוד (The Highly Sensitive Person). ספרה של ארון מבקש לראות ברגישות יתר כתכונה פיזית ולא כפתולוגיה.

 

במחקרה של ד"ר ארון מועלית הטענה שבערך 15-20% מהאוכלוסייה מתאימים למה שהיא הגדירה כרגישים במיוחד – אנשים שמוחם ומערכת העצבים המרכזית שלהם בנויים כך שיהיו יותר מודעים לעצמם, יותר מודעים לאנשים שסביבם ויותר מודעים לסביבה עצמה. כתוצאה ממודעות היתר, האדם הרגיש מגיע בקלות רבה יותר למצב של עוררות יתר. זוהי תכונה מולדת הקיימת וניתנת להבחנה גם בבעלי חיים.

 

אנשים רגישים לעתים קרובות יהיו רגישים יותר לכאב, יזדעזעו בקלות רבה יותר ויכנסו לסוג של הלם כתגובה לגירויים סנסורים חזקים. הם נוטים להיות זהירים ומודעים לעצמם. הם נקלעים למצוקה רגשית כתוצאה משינויים קלים ואינם מתפקדים טוב בסביבה הדורשת מהם יכולות של מולטי-טסקינג. הם מושפעים לרעה מרעשים חזקים, ריחות חזקים, ואורות חזקים. הם נוטים יותר לשתף פעולה מאשר להתחרות. הם נרתעים ממצבי לחץ. הם אמפתיים. בדרך כלל יהיו מופנמים ובעלי נטייה לחקר עצמי. הם נמשכים לאמנויות ומוזיקה ומתרגשים בנקל מביטויים של יופי אך באותה מידה גם מביטויים של מאלימות.

 

המונח HSP על פי הגדרה אינו חופף למונח מופנם. למרות ההתאמה הגבוהה בין מופנמות ל HSP, בערך ב 30% מהרגישים הם גם מוחצנים.

 

המונח HSP אינו זהה למונח ביישן. ביישנות קשורה ליתר מודעות עצמית והערכה עצמית שלילית. אנשים אינם נולדים ביישנים, תחושה ה"עצמי" למעשה אינה קיימת לפני גיל 12-18 חודשים, ולפיכך אינך יכול להיוולד ביישן.

 

המונח HSP גם אינו חופף למונח חרדה חברתית. חרדה חברתית מוגבלת לקשיים בסיטואציות חברתיות. חרדה חברתית קשורה לפחדים בעוד HSP מתייחס לעוררות יתר של מערכת העצבים. יחד עם זאת, יש להדגיש כי משום שהאדם הרגיש נוטה למופנמות ורגיש יותר לגירוי חברתי, חרדה חברתית יכולה להתפתח על רקע של רגישות יתר.

 

הסיכוי של אנשים רגישים לפתח חרדה חברתית גדול יותר, מפני שהם מטבעם קשובים יותר לחברה. הם קולטים בקלות ביקורת, אפילו סמויה והדבר הוא כר פורה להתפתחות של חרדה חברתית.

 

רגישות אינה כוח על. התכונה ככל תכונה היא ניטרלית ויש לה יתרונות וחסרונות. לדוגמה: האדם הרגיש יכול להריח דליפת גז לפני אחרים אך לעומת זאת יסבול מכאבי ראש חוזרים ונשנים כתוצאה מחשיפה לחומרי ניקוי ביתיים.

 

האדם הרגיש אינו נוירוטי. נוירוזה היא הפרעה מנטלית המתבטאת בתחושות של מצוקה וחרדה ופוגעת בתפקוד היומיומי. נוירוזה קשורה לתגובה פתולוגית בעוד שרגישות יתר אינה מוגדרת כהפרעה מנטלית. יחד עם זאת לאדם הרגיש נטייה לפתח נוירוזות יותר מהאוכלוסייה הכללית.

 

חשוב להבדיל בין התנהגות לתכונה פסיכולוגית. כל אחד יכול לבחור להתנהג ברגישות. אך לאדם הרגיש אין בחירה בנושא.

 


 

* המונח בו משתמשת ד"ר ארון הוא highly sensitive – שיכול להיות מתורגם לרגישות גבוהה או רגיש מאוד. אני בחרתי להשתמש במונח רגישות יתר שנשמע טבעי יותר בעברית, אך מרמז על אלמנט פתולוגי – יש לציין בבירור שלא לכך הכוונה.

 

לקריאה נוספת:

אדם רגיש מאוד | רגישות גבוהה | רגישות יתר

אדם רגיש מאוד – ריאיון עם ד"ר איליין ארון

בחנו את עצמכם – האם אתם אנשים רגישים מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *