לאלף את הממותה – חלק שני

זהו חלקו השני של המאמר לאלף את הממותה – את חלקו הראשון של המאמר ניתן למצוא כאן

יש כאלו ששפר עליהם מזלם ונולדו עם ממותה יחסית מאולפת, יש אחרים שגדלו וחונכו בסביבה שעזרה להם לשלוט בממותה, אבל לעומתם יש את מי שנידונו לחיים שלמים תחת חסותה של הממותה ונתונים בכל רגע גחמות ליבה. רובינו נמצאים במקום כלשהו באמצע – אנחנו שולטים בממותה בחלקים מסוימים של חיינו בעוד שבחלקים אחרים הממותה זורעת הרס וחורבן. אם הממותה שולטת בך אין זה אומר שאתה אדם חלש או רע – זה אומר שעדיין לא תפסת את הענייו. ייתכן שאינך אפילו מודע לכך שאתה נשלט או לעד כמה הושתק קולך האותנטי. כל או כך, ישנם שלושה צעדים שתוכל לבצע על מנת להחזיר לעצמך את השליטה על הממותה.

 

צעד ראשון: התבונן בעצמך

 

הצעד הראשון הוא להעריך את מצבך בצורה אמתית וישרה. ויש לכך שלושה מרכיבים:

 

הכר את קולך האותנטי

 

 

אולי זה נשמע לא כל כך קשה, אבל זה כן. מדובר בתהליך התבוננות רציני שיאפשר לך להשתחרר מרשת המחשבות והדעות שטוו סביבך אחרים ולהבין מי אתה באמת. נסה לענות ביושר על השאלות הבאות: מכל האנשים שסביבך – את מי מהם אתה באמת מחבב? כיצד אתה מבלה בזמנך הפנוי, האם אתה באמת נהנה מהדברים שבחרת לעשות בזמנך הפנוי? האם יש דברים בחייך שאתה מבזבז עליהם כסף או זמן ולמעשה אינם דרושים לך? מהי תחושתך האמתית בנוגע למצבך בעבודה ובזוגיות. מהי דעתך הפוליטית? האם יש לך דעה כזאת? האם אכפת לך? האם אתה מעמיד פנים שאכפת לך לגבי דברים שלמעשה אין לך דעה לגביהם? האם יש לך דיעות שאתה נמנע מלהביע משום אתה חושש שהן יכעיסו אחרים?

ישנן קלישאות המסכמות את התהליך הזה: עליך לחפש את עצמך, באנגלית קוראים לזה soul searching. יש מי שיכול לשקוע בתהליך הזה מתוך הכיסא עליו הוא יושב אחרים לפעמים צריכים פסק זמן, לצאת למסע למקום מרוחק ולהקדיש זמן לעצמם. באיזו דרך שתבחר המטרה היא אחת: להבין מה באמת חשוב לך ולהתחיל להקשיב לקולך האותנטי

מצא את הממותה

 

 

בדרך כלל כשהממותה שולטת בך, אינך מודע לכך שהיא שולטת בך. לא תוכל להתקדם לפני שתוכל לזהות היכן נמצאת הבעיה – או איפה נמצאת הממותה

הדרך הפשוטה ביותר למצוא את הממותה היא להבין ממה אתה מפחד. בדרך כלל מדובר במקומות שמעוררים בך תחושות של אשמה ובושה. נסה לענות על השאלות הבאה: אלו דברים בחייך מעוררים בך תחושה של חוסר שליטה? באלו הקשרים האפשרות של כישלון נשמעת לך כמו סיוט? מאלו דברים אתה נמנע מלנסות לפני אחרים למרות שאתה יודע שאתה טוב בהם? אם היית נותן עצה לעצמך – אלו חלקים בחייך היית משנה ואתה נמנע מלעשות זאת כבר עכשיו?

הסוג השני של מקומות בהם מסתתרת הממותה הוא מקומות שבהם אתה נהנה יותר מידי מהתפעלותם של אחרים – בדוק את עצמך – האם אתה נוטה לרצות אחרים? האם אתה חושש לאכזב את הוריך? האם יתכן שאתה מעדיף לגרום להם להתגאות בך מאשר למצוא את דרכך שלך? האם סמלי סטטוס ומעמד חשובים לך יותר מידי?

הסוג השלישי של מקומות בהם מסתתרת הממותה הוא מקומות בהם אינך מרגיש מספיק בטוח כדי להחליט מבלי שתקבל לכך "רשות" או אישור מאחרים. האם דיעותיך הן למעשה שחזור של דברי אחרים? האם יתכן שכאשר אתה מציג את בן/בת זוגך לחבריך או להוריך בפעם הראשונה, אתה חושש מדעתם? האם דעתם תוכל להשפיע עליך בהקשר זה? האם ישנו אדם מסויים בחייך שמשפיע עליך ועל הצורה שאתה חושב עד כדי כך שהוא למעשה מפעיל אותך כמו בובה? אם כן מי זה?

הממותה מוכרחה ללכת

 

 

בלתי אפשרי לגרש את הממותה החוצה מהראש לגמרי. אנחנו אנושיים. ולבני אנוש יש ממותות בראש. נקודה. מה שאנחנו צריכים ויכולים לעשות זה למפות ולזהות איזורים מסויימים בחיינו שמוכרחים להיות בשליטתו של הקול האותנטי וחופשיים משליטתה של הממותה. ישנם תחומים מסויימים בחיים שחייבים להיות בשליטתו של הקול האותנטי: בחירת בן זוג, קריירה, גידול ילדים… בסופו של דבר השאלה שאתה צריך לשאול את עצמך היא באיזה חלקים של חיי אני רוצה להיות נאמן לחלוטין לעצמי.

 

צעד שני: הממותה לא כל כך חכמה – אתה יכול להתגבר עליה

 

כמו שהממותות האמתיות לא היו מספיק אינטליגנטיות על מנת לשרוד על פני האדמה ונכחדו, כך גם ממותות השרידות החברתית אינן מראות כישורי שרידות טובים יותר. למרות העובדה שהן רודפות ומפעילות אותנו הן למעשה חיות מוגבלות ופרימיטיביות שמתקשות להתמודד עם העולם המודרני. הפנמה של ההבנה הזאת היא המפתח לאילוף הממותה. אין צורך להתייחס לדבריה של ממותה משני טעמים עיקריים:

 

הפחדים של הממותה אינם הגיוניים

 

הממותה טועה ומטעה בחמישה נושאים:

 

"כולם מדברים עלי ועל מה שאני עושה ואני לא רוצה לחשוב כמה ילעגו לי במידה ואעשה דבר מה טיפשי ומשונה"

 

הממותה חושבת בערך כך:

 

 

אבל למעשה מה שקורה נראה כך:
אף אחד לא ממש מתעניין בך בכזאת מידה – אנשים נוטים להתעניין יותר בעצמם.

"אם אתאמץ מספיק כולם יאהבו אותי"

 

אולי תוכל לגרום זה לקרות במידה ואתה חי בשבט המונה 40 פריטים השייכים כולם לאותה התרבות וחולקים אותה חשיבה ואותם מנהגים. אבל בעולם שלנו אינך יכול למצוא חן בעיני כולם. אם מצאת חן בעיני אדם מסוג אחד, לא תמצא חן בעיני אדם מסוג אחר. הניסיון למצוא חן בעיני כל קבוצה הוא טעות לוגית, במיוחד אם אינך מרגיש שייך לקבוצה. אתה עלול להשקיע מאמצים רבים לשווא ובמקום הלא נכון כשבאותו הזמן אנשים שהיית באמת מעוניין בקרבתם והערכתם יתחברו אחד לשני במקום אחר.

 

"אם אנשים לא יאהבו אותי או שילעגו לי או יצחקו עלי יהיו לך תוצאות חמורות בעולם האמתי"

נכון. יש אנשים שלא אוהבים אותך. אתה לא מוצא חן העיניהם והם מתנגדים לאופן שבו אתה חי ומתנהג. אבל כדאי שתזכור שלמעשה, 99.7% מהזמןהאנשים האלה בכלל לא נמצאים לידך ואיו להם שום דרך להשפיע עליך. זוהי טעות ממותה קלאסית שגורמת לך להגזים ולהעריך לחומרה תוצאות חברתיות של מעשים אפשריים בעוד שבמציאות הסכנה קטנה או שאינה קיימת כלל.

 

"חשוב להקשיב לדבריהם של אנשים ביקורתיים"

 

הדרך שבה אנשים ביקורתיים פועלים היא כזאת: מדובר באנשים הנשלטים במידה רבה על ידי הממותה והם נוהגים להתחבר ולהתיידד אם אחרים שגם הם נשלטים על ידי הממותה. אחת הפעילויות העקריות שאנשים כאלה עושים יחדיו היא להעביר ביקורת על כל מי שאינו כמותם – יתכן שהם מקנאים ויתכן שמידה מסוימת של גלגול עיניים וזלזול עוזרים להם להרגיש טוב יותר עם עצמם ולשכך את קנאתם, או שאולי הם אינם מקנאים והם מאותם אנשים שמוצאים הנאה בכשלונם של אחרים. תהא הסיבה אשר תהא, ביקורת היא הדרך שבה הם מזינים את הממותה הרעבה שלהם.

אנשים ש"מלכלכים" על אחרים בעצם מנסים למקם את עצמם ביחס לחברה באופן כזה שתמיד יהיו בצד הנכון. והם עושים זאת על מנת שיוכלו לטפוח לעצמם על השכם, לרומם את עצמם ביחס לאחרים ולהשביע את רעבונה של הממותה שלהם לסטטוס חברתי.

נכון שזה לא הדבר הכי נעים לשמש כמזון לממותות של אנשים ביקורתיים אבל מה שחשוב לזכור הוא שלמעשה אין לדבריהם שום תוצאות ממשיות. שבעצם העניין במקרה זה הוא בעיית הממותה של המבקר ולא שלך. במידה ואתה מוצא את עצמך במצב שבו אתה משנה החלטה משום שאתה חושש מתגובתו של אדם ביקורתי. שים לב לכך ודבוק בהחלטך המקורית.

 

"אני אדם רע אם אאכזב או אפגע באדם אחר שאוהב אותי ושהשקיע בי כך כך הרבה"

 

להקשיב לקולך האותנטי וללכת בעקבותיו בחיים היחידים שיש לך ויהיו לך לא עושים אותך אדם רע. האמת הפשוטה היא שמי שאוהב אותך יקבל אותך כפי שאתה וישמח בכל דבר שגורם לך לאושר. אם אתה מאושר במעשיך ועדיין אינך זוכה לתמיכתם של אהוביך הרי זה רק מפני שהם עצמם נתונים לשליטתה של הממותה. הם מרשים לממותה לרכב על אהבתם לך ולכן אתה רשאי להתעלם מדעתם.

שתי סיבות נוספות מדוע האובססיה של הממותה להכרה וקבלה על ידי אנשים אחרים אינה הגיונית:

אחת. אתה חי כאן:

אז למה שיהיה לך אכפת בעצם ממשהו?

שתיים: אתה וכל מי שאתה מכיר הולכים למות… ודי בקרוב.

השיטות של הממותה אינן יעילות

 

האירוניה בכל העניין היא שלמרות כל המאמצים והאובססיביות של הממותה למצוא חן, לרצות ולקבל הערצה וחיבה, למעשה היא לא כל כך טובה במה שהיא מנסה לעשות. ייתכן שבזמנים קדמונים השיטות שלה אכן היו יעילות והצליחו לעורר חיבה הערכה וכבוד מצד חברי השבט, אבל כיום השיטות שלה חסרות השפעה במקרה הטוב ומעוררות דחייה במקרה הרע. העולם המודרני שייך לקול האותנטי, ואם הממותה רוצה לשרוד חברתית, עליה לעשות את מה שמפחיד אותה יותר מכל – לתת לקול האותנטי לשלוט. וזאת מהטעמים הבאים:

 

הקול האותנטי הוא מעניין. הממותה משעממת – הקול האמתי הוא ייחודי ומורכב. הממותות דומות – הן מעתיקות ומחקות, הטעמים שלהן לא מבוססים על אמת ואותנטיות, הן פשוט עושות מה שנדמה להן שהן צריכות לעשות. וזה נורא משעמם.

 

הקול האותנטי מנהיג. הממותה מובלת – מנהיגות היא טבעית לקול האותנטי, משום שהוא שואב את דעותיו ממקום מקורי. וכשהקול האותנטי מספיק חכם ויצירתי הוא מסוגל לשנות דברים בעולם. אם תתן למישהו צבע ונייר אולי הוא לא יצייר ציור טוב – אבל הוא ישנה את הדף בצורה זו או אחרת.
הממותות לעומת זאת הן יצורים מובלים מעצם הגדרתן. לשם כך נולדו, להתמזג בשטח ולעקוב אחרי המנהיג. הדבר האחרון שתעשה ממותה הוא לשנות דבר מה במצב העניינים הקיים. כשאתה נותן למישהו צבע ונייר אבל הצבע באותו הגוון של הנייר – הוא יכול לצייר כאוות נפשו – אבל הוא לא יצליח לשנות דבר.

אנשים נמשכים לקול האותנטי. לא אל הממותות -ממותה יכולה להיות מושכת בדייט רק אם היא יוצאת לדייט עם ממותה אחרת. הקול האותנטי רואה דרך הממותה ולא נמשך אליה. חברה שלי יצאה עם בחור שעל הנייר נשמע מצויין, אבל היא נפרדה ממנו במהירות משום שלא יכלה להתאהב בו. היא אמרה שהבעיה איתו היתה שהוא לא היה מספיק מוזר או מיוחד – הוא נראה ונשמע כמו עוד אחד מהחבר'ה, במילים אחרות, הוא נשלט יותר מידי על ידי הממותה.
הכלל הזה נכון גם בין חברים ועמיתים, אנשים המבטאים את קולם האותנטי זוכים להערכה – יש בהם משהו מגנטי שמושך אחרים – לא משום שיש בהם משהו יוצא דופן, אלו משום שאנשים מכבדים את מי שיש בו מספיק עוצמה כדי לאלף את הממותה.

 

צעד שלישי: להיות מי שאתה

 

אתם יכולים להתיייחס לכל מה שדיברנו עליו עד עכשיו כאל סוג של שעשוע אינטלקטואלי – התבוננו והעלינו מחשבות באשר לסיבות בעטיין בני אנוש נוטים לייחס חשיבות כה גדולה למה שאחרים חושבים עליהם, מדוע זו בעיה, ומדוע אין שום סיבה רציונלית להתנהג כך. אבל אם אנחנו רוצים לעשות שינוי אמתי בחיינו בעקבות קריאת המאמר הזה אנחנו צריכים משהו מעבר להבנה, אנחנו צריכים אומץ.

הדברים שאנחנו מפחדים מהם אינם באמת מפחידים

אם תוכלו להפנים את המחשבה הזאת תחושו הרבה פחות מפוחדים והממותה תאבד מכוחה
כשהממותה חלשה, קל לנו יותר לעמוד על שלנו, להיות מי שאנחנו ואפילו לעשות שינויים אמיצים בחיינו וכשאנחנו רואים כיצד השינויים האלו יוצאים לטובה ללא תוצאות שליליות וללא חרטות, הדבר מחזק אותנו ואת הקול האותנטי עד שהוא נהפך להרגל. הממותה מאבדת את יכולתה למשוך בחוטים וכעת היא מאולפת.

הממותה עדיין איתך – היא תמיד תישאר איתך – אבל כעת כשהקול האותנטי חזק יותר, יהיה לך קל יותר להתעלם ממנה או לחלוק על דעתה. כשהממותה מאולפת אתה יכול להעריך ולהנות מהתחושה שאחרים רואים בך שונה או אפילו מוזר ומבלבל, במצב כזה החברה האנושית היא מגרש המשחקים שלך – בד לבן הנתון למרותך – ואין לך צורך להשתחוות לפניה או לקוות לקבלה ואהדה מאיתה.

שינוי שכזה אינו פשוט וקל להשגה – אבל זוהי מטרה ראויה למאמץ והתמדה. לקולך האותנטי הוענקו חיים חד פעמיים – זהו התפקיד שלך לתת לו את האפשרות לחיות אותם

 

 


 

לאלף את הממותה – מדוע עלינו להפסיק להיות מושפעים מדעותיהם של אחרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *