מהי חמלה עצמית

 

 

מהי חמלה עצמית?

 

כדי להגדיר מהי חמלה-עצמית, אנחנו צריכים להתחיל מלהבין מהי חמלה בפני עצמה. חמלה היא גישה הכוללת בתוכה מגוון של רגשות, מחשבות, מניעים, תשוקות, חשקים (צורך) והתנהגויות שיכולות להיות מופנות כלפי כל יצור חי (לדוגמה: עצמנו, בן אדם אחר, קבוצה של אנשים, חברה כלשהי, חיות וסביבה). כשאנחנו מדברים על חמלה-עצמית, אנחנו מדייקים את ההגדרה לכך שתופנה באופן ספציפי כלפי עצמנו בלבד.

חמלה עצמית כוללת מודעות לכאב ולסבל שלנו, והבנה שלמרות שההרגשה של הכאב היא קשה, היא חוויה אנושית נורמלית לגמרי. הפניית רגשות של אדיבות ואכפתיות כלפי עצמנו, והתמקדות של תשומת הלב והאנרגיה שלנו כלפי איך אנחנו יכולים להקל על הכאב שלנו, הם גם רכיבים הכרחיים של חמלה-עצמית.

 

למה חמלה-עצמית היא חשובה?

 

חמלה-עצמית יכולה להביא יתרונות נהדרים לבריאות הנפשית שלנו ולרווחה הכוללת שלנו. בייחוד, חמלה-עצמית יכולה להפעיל את מערכת ההרגעה שלנו, שמרגיעה את מערכת ניהול האיומים שלנו  )המערכת אחראית על חקירה של סכנות פוטנציאליות כדי להגן על עצמנו) ומערכת ההנעה שלנו (המערכת שמדרבנת אותנו לבצע משימות, להשיג יעדים ולהיות אקטיביים בחיים). זה חשוב, מפני שללא מערכת ההרגעה שלנו, מערכת ניהול האיומים ומערכת ההנעה שלנו נהפכות ליותר מדי פעילות (אקטיביות), מה שיכול להוביל לרגשות קשים כמו חרדה, כעס, ודיכאון.

 

 

ההפך מחמלה-עצמית היא ביקורת-עצמית. אנחנו עלולים להיתקע במעגל של ביקורת-עצמית, כאשר כל בעיה שאנחנו נתקלים בה מפעילה את מערכת ניהול האיומים שלנו ותגובות של חרדה, כעס או דיכאון שבאות מעקבותיה. אם אז נשתמש בביקורת-העצמית כדרך להתמודד עם מה שאנחנו עוברים, פשוט נפעיל את מערכת ניהול-האיומים, ונמשיך להיתקע בתוך הבעיה ובתוך רגשות הסבל שלנו. אנשים שהביקורת העצמית שלהם גבוהה במיוחד יכולים להרוויח מפיתוח היכולת להתייחס לעצמם בדרך יותר חומלת.

 

למה זה קשה להיות בעל חמלה-עצמית?

 

להיות אדם שפועל מתוך חמלה-עצמית היא אתגר קשה לרובנו מתוך מגוון סיבות:

מערכת ניהול האיומים – המוח שלנו מחווט להיכנס למצב ניהול איומים בקלות כדי להגן על עצמנו. לראות את השלילי היא נטיית ברירת המחדל של תשומת הלב שלנו, כך ששינוי מוקד תשומת הלב שלנו ליותר חומלת כלפי עצמנו דורשת מאמץ שיכול להיות שלא בא לנו באופן טבעי.

חוויות חיים מוקדמות– יכול להיות שלא לימדו או הראו לנו כשגדלנו איך להיות חומלים כלפי עצמנו, ויכול להיות שאף פעם לא הבנו שלהתייחס אל עצמנו בטוב לב והבנה היא אופציה בכלל!

אמונות שליליות על חמלה-עצמית- בגלל שזה לא משהו שאנחנו לומדים עליו או מדברים עליו הרבה, הרעיון של חמלה-עצמית יכול לקחת אותנו אל כיוונים שליליים (קונוטציות). יש אנשים שעלולים לחשוב שלהיות בעל חמלה-עצמית זה יותר מדי 'רגשי- דביק', ושזה יכול להוביל לעצלנות, פינוק ורחמים עצמיים.

למרות זאת, חמלה-עצמית היא לא אף אחד מהדברים הללו, וכולם יכולים להרוויח מכמות קצת יותר גדולה ממנה.

 

איך אנחנו יכולים לפתח יותר חמלה-עצמית?

 

ישנן דרכים רבות באמצעותן אפשר לבנות חמלה-עצמית. על ידי אימון דרכים שונות לעורר את מערכת ההרגעה שלנו אנחנו יכולים לטפח גישה של אדיבות, חום, דאגה, הבנה ועוצמה בתוכנו, ולהשתמש בגישה הזו כדי להגיב ולהתמודד עם הקשיים שלנו, במקום לסגת להרגל הביקורת- העצמית הרגילה שלנו.

 


 

כיצד לפתח חמלה עצמית