על הקמת הקבוצה

shutterstock_174479771

"מים שקטים חודרים עמוק" – לאנשים מופנמים יכולות שבעולם המודרני אינן זוכות להכרה הראויה. מרבית הממציאים והאמנים בעלי השם הם באופיים מופנמים. המופנמות יוצרת אקלים סביבתי שמאפשר לאדם להעמיק ולהתעמק. לבחון את המציאות בעין רגישה וזהירה. המופנמים מתאפיינים ביציבות רגישות, והתחשבות. בעולם המערבי שמקדש את ערכי המוחצנות, הרגישים והמופנמים מתמודדים יותר ויותר עם ציפיות מהסביבה ומעצמם הנוגדות את אופיים הטבעי. מטרת הקבוצה היא לאפשר לאנשים הייחודיים האלו להכיר ביופיים ,לתפקד בעולם ללא פחד ובושה, ולהצליח להראות את עצמם כפי שהם.

קבוצת מים שקטים הוקמה לאחר שנים של הפעלת קבוצת התמיכה מבוגרים במתכונת של קבוצת עזרה עצמית/תמיכה והקמת קבוצת הנוער בהנחיה.

קבוצת התמיכה למבוגרים נולדה מתוך צורך אישי ואמונה שעבור מי שמתקשה במצבים חברתיים – עבור מי שחש לחוץ כשהוא נפגש עם אנשים חדשים או כשהוא נאלץ לדבר לפני קבוצה של מכרים – חשיפה לסיטואציות חברתיות והתמודדות עם הפחד היא הפתרון הפשוט, הטבעי והמתבקש. קבוצת המבוגרים סיפקה בדיוק את הצורך הזה – מקום להיפגש ולהתאמן – לפגוש אנשים חדשים, לדבר לפניהם – וכל זאת בסביבה תומכת ונעימה. מעבר לשירות יסוד זה הקבוצה נהפכה למפלט ומרכז חברתי. חברים רבים מצאו מקום משלהם: לרבים הקבוצה הפכה להיות מקום בו הם יכולים לחוש משוחררים. חלק מהחברים אפילו הואשמו בכך שכלל אינם סובלים מחרדה חברתית ועל כך חזרה האמירה: "טוב, פה אתכם זה קל, אתם לא מכירים אותי איך שאני מתנהג בחוץ".

לאורך שנות הפעילות של קבוצת המבוגרים נכתבו על ידי חברי הקבוצה עשרות תרגילים שתפקידם לעמת אותך שוב ושוב עם סיטואציות חברתיות מסוגים שונים – מול קבוצה או אחד על אחד. הקבוצה כגוף המציאה שיטת תרגול מעשית.

בעוד קבוצת התמיכה למבוגרים מתגבשת וגדלה – היו פונים אלי מפעם לפעם הורים המבקשים פתרון לילדים ובני נוער, אחרים חיפשו עבורם מסגרת קבוצתית אבל מקצועית הכוללת מנחה שעבר הכשרה. לא ידעתי מה להשיב להם. לא הכרתי מסגרת מתאימה וזה מוזר – כי כל כך הרבה מתקשים סביב הנושא של ביישנות בעיקר בחברה שנעשית יותר ויותר אגרסיבית ותובענית. נראה שמילים כמו תום וענווה הפכו ארכאיות – החברה המודרנית מעקמת פניה אל מול מי שבטבעו הוא מופנם ושקט. המסר החברתי המקדש מוחצנות יוצר כאב שמזכיר את דרכי הפעולה של משטרת הרזון: נערה מאמצת ומזדהה עם מסרים של רזון מופרז ומייסרת  את עצמה על איך שהיא נראית – והיא נראית טוב. נער שקט ורגיש כועס על עצמו שאינו יודע לצעוק ולהתבלט – הוא חושב שהוא משעמם ממש כמו נערה שחושבת שהיא שמנה.

רוב הסובלים מחרדה חברתית טוענים שהקשיים שלהם החלו באותן שנים מעצבות של גיל ההתבגרות ותחילת שנות ה 20.  בשנים הללו הקושי חד יותר: הקשיים במציאת בן/בת זוג, הבדידות החברתית, ימי שישי שאתה מבלה בחברת עצמך – נראה שכולם נהנים והנעורים שלך מתמוססים בשיממון כואב.

מתוך תצפיות על קבוצת התמיכה הסתבר לי שביחד פיתחנו שיטה המעודדת הרפיה של ביקורת עצמית על רקע חברתי ומאפשרת התנסויות חברתיות חיוביות. ידעתי על הצורך האמיתי של מתבגרים רבים בקבוצה שכזו וכך נולד הרעיון להקים קבוצה עבור מתבגרים וצעירים, נשתמש בכל מה שלמדנו על בשרנו, ניגש אליהם בגובה העיניים ואולי נעשה פה שינוי אמיתי. אולי אנחנו באמת יכולים לסייע במקום אשר לנו היה כל כך קשה ולקח לנו כל הרבה זמן ללמוד להתמודד אתו – כך הוקמה לשלב ראשון קבוצת הנוער רקפת.

תוך כדי בניית הקבוצה יצרתי קשר ונולד שיח עם פסיכולוגים ומטפלים. רובם תמכו ברעיון וראו בקבוצה השלמה של פאזל – תוספת מבורכת לטיפולי ה-CBT הסטנדרטיים. פסיכולוגים בדרך כלל מבקשים ממטופליהם לתרגל – להיחשף – למה שגורם להם לפחד. אם זה מעלית זה קל. קל למצוא מעליות. אם זה מים נכנסים קודם למים רדודים ואחר כך עמוקים. אבל אם זה אינטראקציה חברתית – איך אפשר לתרגל אינטראקציה חברתית ? איך אפשר ליצור מדרג של אינטראקציות חברתיות? קבוצה כמו שלנו מציעה בדיוק את אותו אזור ביניים – לפני שקופצים למים העמוקים אתה מתנסה ביחסים חברתיים – עם אנשים כמוך – בראש שלך – בצורה פחות מאיימת.

באותם ימים התחלתי לרכוש השכלה פורמלית ותוך כדי לימודי הנחית קבוצות בבר אילן הוקמה קבוצת המבוגרים להתמודדות עם חרדה חברתית בהנחיה מקצועית – מים שקטים. במים שקטים אנחנו משלבים תרגילי חשיפה ברוח הפסיכולוגיה ההתנהגותית קוגניטיבית, תרגילי תאטרון ואמפרוביזציה לפתיתוח ספונטניות, שילוב של אמנויות כטריגר לשיתוף ויצירת קשר וקבוצת יחסים בין אישיים – מתוך הבנה שכל המרכיבים האלו חשובים ביחד כדי לפתח יכולות כישורים ותובנות שחשובים למי שמתמודד עם חרדה חברתית.

יואב