חרדה כללית

 

עצבנות לחץ וחרדה הם רגשות טבעיים ונורמלים וחלק מהחוויה האנושית. כולנו מרגישים לעתים לחוצים או מודאגים לגבי דבר זה או אחר. למעשה, מחקרים הראו ש 40 אחוז מהאנשים דואגים לגבי דבר מה לפחות פעם ביום. אבל, חלק מהאנשים סובלים מתחושות של דאגה ולחץ באופן כרוני. המאפיין המרכזי של חרדה כללית היא דאגה כרונית. 5% מהאוכלוסייה יסבלו מחרדה כללית לאורך חייהם. אינכם לבד. 

 

בפרק זה נלמד מהי חרדה ומהי הפרעת חרדה כללית, נתאר את הסימפטומים האופייניים להפרעת חרדה כללית ונדון בסיבות להפרעת חרדה כללית.

 

מהי חרדה

 

למה אנחנו מתכוונים במילה  חרדה?

 

פחד הוא חלק מהחוויה האנושית. למעשה, פחד הוא אינסטינקט הישרדותי במידה והוא מופיע בתגובה לאיום ממשי. חשבו כיצד הייתם מגיבים אם חיית טרף היתה מתקרבת אליכם. התגובה הסבירה היא פחד. בסיטואציה כזו זוהי גם תגובה יעילה משום שכאשר אנחנו מפחדים הגוף שלנו עובר שינויים שתפקידם להגן עלינו. הפחד יגרום לנו לברוח או להילחם על חיינו. פחד הוא תגובה הישרדותית. 

 

חרדה לעומת פחד יכולה להופיע גם בסיטואציות פחות מאיימות. לדוגמה, אתלטים יכולים לחוש חרדה לפני תחרות. גם לחרדה יש מעלות, בדוגמה שלנו חרדה יכולה לעורר את האתלט שלנו ולהכין את גופו לתחרות. 

 

חרדה הופכת לבעיה כאשר אינה פרופורציונלית לסיטואציה שאנחנו מתמודדים איתה. חרדה היא בעיה כאשר אנחנו מגיבים בחרדה לסיטואציה שאינה מאיימת ושאינה מסוכנת. סיטואציות מסוימות כמו למשל ראיון עבודה או דיבור לפני קהל צפויות לעורר מידה של חרדה. זה בסדר. אבל אם עוצמת החרדה כה גדולה שאינכם מסוגלים לבצע את מה שאתם צריכים לעשות זוהי בעיה. חרדה מעבר לרמה מסוימת עלולה לפגוע באיכות החיים. 

 

סוגים של חרדה

 

חרדה היא רגש שאפשר לחוות בדרכים וצורות שונות. אפשר להבדיל בין רמות שונות של חרדה…

 

פחד הוא חרדה אינטנסיבית המופיעה באופן מיידי בתגובה לסיטואציה ספציפית. פחד יכול להופיע בסיטואציות חברתיות ויכול אפילו להתעורר מעצם המחשבה על סיטואציות חברתיות. סוג כזה של פחד מכונה חרדה חברתית. אנשים אחרים יכולים לחוות פחד כתגובה לדברים מאוד ספציפיים כמו למשל עכבישים, גובה, מים. סוג זה של פחדים מכונה פוביות. סוג נוסף של פחד מופיע בעוצמה ובפתאומיות משום מקום ומכונה התקף פאניקה.

 

במדריך זה נתייחס למה שמתואר כחרדה כללית – עצבנות ולחץ קבועים ומתמשכים. לסוג זה של חרדה מאפיינים פיזיולוגיים ורגשיים דומים לפחד אך נחווים בעוצמה שונה. לא מדובר באימה משתקת ומיידית אלא בתחושת חרדה שגדלה באופן הדרגתי ואיטי, גורמת למתח רב ולא מאפשרת להירגע. סוג זה של חרדה יכול להימשך זמן רב ויכול להופיע כתגובה לאירוע שלילי או בציפיה לאירוע כזה.

 

מהי חרדה כללית

 

מתח לחץ ועצבנות הם חוויות אנושיות בסיסיות. חרדה סבירה ונורמלית הופכת להיות בעייתית כאשר היא:

 

 • מופרזת
 • לא נמצאת בשליטה
 • נחווית כפולשנית ופוגעת באיכות החיים
 • מתמשכת ומתמידה עד כדי כך שנראה שהיא כל הזמן בסביבה
 • גורמת לסבל רב ופוגעת בחיי היום יום.

 

אלו המאפיינים שהופכים חרדה נורמלית להפרעת חרדה כללית

 

אנשים הסובלים מהפרעת חרדה כללית מספרים על הקשיים להלן

 

 • עיסוק כרוני בדאגות – הדברים שמדאיגים חוזרים שוב ושוב כמו תקליט שבור בראש
 • אובדן שליטה בחרדה – רצון לשלוט ברגשות ובמקביל תחושה של אובדן שליטה בחרדה. אנשים הסובלים מחרדה כללית מרגישיםשההחרדה השתלטה עליהם ואין דבר שביכולתם לעשות על מנת לעצור את התחושות הקשות האלה. לא משנה עד כמה הם מנסים להפסיק לחשוב על הדברים שמלחיצים אותם הדברים חוזרים שוב ושוב.
 • חוסר ביטחון לגבי העתיד – רצון לדעת מה העתיד צופן בחובו וקושי להכיל את חוסר הידיעה
 • חוסר מנוחה, מתח, חוסר יכולת להירגע
 • תחושת מתח גופנית. עצבנות ולחץ. מתח ונוקשות בגוף ובשרירים
 • הפרעה בשינה. קושי להירדם. שינה טרופה
 • קושי להתרכז
 • דחיינות. הדברים נראים גדולים מידי מכדי שאפשר יהיה להתמודד איתם
 • הימנעות ממצבים שגורמים לדאגה מתח או עצבנות

 

כעת רשמו בעצמכם מה אתם מרגישים כחלק מהחרדה הכללית שלכם

 

__________

__________

__________

__________

 

אחת התכונות המאפיינות של חרדה כללית היא דאגה המתפרשת על מספר תחומים כמו: עבודה, בריאות, יחסים, דאגות כלכליות ועוד. תכונה זו היא מה שמבדיל בין חרדה כללית לסוגים אחרים של חרדה כמו חרדה חברתית או פוביות שבהן העצבנות והדאגה ספציפיות למצבים מסוימים

 

מהם תחומים החיים שהדאגה שלכם מתבטאת בהם?

 

____________

____________

____________

____________

 

אולי אתם חושבים שחרדה כללית אינה בעיה קשה כמו למשל חרדה חברתית, פוביות או התקפי פאניקה שבהם החרדה יותר אינטנסיבית. אבל חרדה כללית, עצבנות ודאגות עלולות לפגוע באיכות החיים משום שמדובר בבעיה כרונית. במובן זה אפשר להשוות חרדה כללית למחלות כמו סוכרת או אסתמה

 

לרוע המזל, אנשים עם חרדה כללית לא תמיד פונים לטיפול. אנשים אינם פונים לטיפול מסיבות שונות. זה יכול להיות משום שהם לא רוצים להיראות ככאלו שאינם מסוגלים לשלוט בתחושותיהם או משום שהם מאמינים שתמיד היו כאלה – תמיד היו טיפוסים לחוצים ולכן עליהם פשוט לחיות עם זה. הגישה הזאת מונעת מהם לחפש עזרה אבל חשוב לדעת שיש דרכים לשבור את הרגל הדאגה.

 

אנשים הסובלים מחרדה כללית בדרך כלל חווים גם סוגים נוספים של הפרעות חרדה או הפרעות מצב רוח כמו למשל דיכאון ולכן גם כשהם פונים לטיפול זה יכול להיות בהקשר של בעיות אחרות ולאו דווקא בקשר להרגל של דאגה ולחץ יתר.

 

עכשיו כשאנחנו יודעים קצת יותר על חרדה כללית נסו להעריך את חומרת הבעיה. ענו אל שתי השאלות להלן על מנת לדרג עד כמה חרדים לחוצים ומתוחים. לאחר שנסיים את התכנית נדרג שוב את עוצמת החרדה כדי לבדוק האם מה שלמדנו והידע שרכשנו סייע לנו להפחית את החרדה.

 

באופן כללי בין 0 ל 10 עד כמה אתם סובלים מהחרדה שלכם (0 -בכלל לא, 10-מאוד)  ________ 

 

באופן כללי בין 0 ל 10 עד כמה אתם חושבים שהחרדה הכללית שלכם היא בעיה (0 -בכלל לא, 10-מאוד)  ________ 

 

 

מה גורם לחרדה כללית

 

איך אנחנו הופכים לדאגנים. מה גורם לנו לדאגה כרונית? 

 

אין לכך תשובה פשוטה, אבל ישנם מספר גורמים שתורמים להיווצרות של חרדה כללית. אפשר לחלק את הגורמים לגורמים פיזיולוגיים וגורמים פסיכולוגיים.

 

גורמים ביולוגים

 

למרות שלא זוהה גן בודד אחד שגורם לחרדה כללית, בהתבסס על מחקרי תאומים ומשפחות, אפשר לומר שקיים מרכיב תורשתי לחרדה כללית. אנחנו יורשים פגיעות או רגישות להתפתחות של הפרעת חרדה באופן כללי ולא לסוג ספציפי של חרדה זו או אחרת. בנוסף, אנשים שנולדים עם סוג מסוים של טמפרמנט נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח הפרעת חרדה בהמשך חייהם. 

 

גורמים פסיכולוגים

 

למרות שהביולוגיה שלנו יכולה לגרום לנו להיות יותר פגיעים להתפתחות של הפרעת חרדה, לא כל מי שנמצא בקבוצת הסיכון מפתח הפרעת חרדה. הסביבה הפסיכולוגית היא הגורם המכריע להתפתחות הפרעת חרדה בהינתן נטיה ביולוגית להתפתחות חרדה: אורח חיים, מצבי לחץ ודרכי התמודדות משפיעים על הסיכוי להתפתחות של הפרעת חרדה. 

 

ארועי חיים טראומטיים וחיים עתירי לחץ תורמים להתפתחות של הפרעת חרדה כללית. בעקבות אירועים כאלה אנשים מפתחים את האמונה שהחיים מסוכנים ולא צפויים ושדאגה לגבי העתיד היא דרך התמודדות עם העובדה שקשה לצפות את העתיד. דאגה יכולה לתת תחושה של ביטחון וודאות ותחושה של מוכנות לקראת הבאות.  

 

חרדה עלולה להתפתח כתהליך של למידה מהסביבה כאשר האנשים שמקיפים אתכם מספרים לכם שהמציאות היא מסוכנת ושצריך לדאוג ולהתכונן בהתאם. למשל, ילד יכול ללמוד מהוריו את הרגל הדאגה כאשר הוא רואה אותם מתוחים ודואגים לגבי ההשלכות שליליות של אירועים שעלולים לקרות בעתיד. הילד עלול ללמוד ולפעול בהתאם לדגם ההתנהגות שראה. לחילופין יתכן שסיפרו לכם שדאגה היא מידה חיובית שמאפיינת אדם בעל ערכים ומאורגן. מסרים כמו אלו בין הם נלמדים באופן ישיר או לא ישיר מגדילים את הסיכוי להתפתחות של חרדה כללית. 

 

החרדה מתגברת כאשר אנחנו מסגלים לעצמנו הרגלים של הימנעות מדברים שגורמים לנו לדאגה. הימנעות היא דרך מהירה ובטוחה להפוך ספק קטן או חוסר ודאות למקור של דאגה ומתח. אנשים קרובים כמו הורים אחים ובני זוג עשויים לנסות להקל עליכם ומתוך כוונות טובות לתמוך בהרגל ההימנעות שלכם – בטווח הארוך הדבר עלול להחמיר את החרדה. אנשים שאתם יקרים לליבם עושים זאת מתוך רצון להקל על סבלכם אבל עדיף לשאת מידה של כאב כדי שתוכלו לפתח דרכי התמודדות עם הדאגה ולהימנע מחרדות קשות יותר בעתיד

 

סיכום

 

 • חרדה ודאגה הן תופעות שכיחות ונורמליות
 • לחרדה יתרונות משלה והיא בעייתית רק כאשר עוצמתה אינה תואמת את המצב איתו אנחנו מתמודדים
 • ישנם סוגים שונים של חרדות כמו למשל חרדה חזקה קצרה ועזה כמו בהתקפי פאניקה או לחילופין חרדה בעוצמה פחותה אך מתמשכת כמו במקרה של חרדה כללית
 • במדריך זה תמצאו מידע אודות חרדה כללית שמשמעותה דאגות לחץ ומתח מתמשכים ובנוגע לנושאים מגוונים ושונים
 • חרדה כללית היא דאגת יתר לגבי מגוון של נושאים. הסובלים מחרדה כללית בדרך כלל מרגישים שאינם יכולים לשלוט בה שהחרדה היא חודרנית וגורמת למצוקה ולקשיים משמעותיים
 • הגורמים המדויקים לחרדה כללית אינם ידועים, אבל סביר להניח שמדובר בשילוב של רגישות ביולוגית וגורמים סביבתיים התורמים להתפתחותה של החרדה

 


 

להתגבר על דאגה מתח ומחשבות שליליות – הפרעת חרדה כללית