עוד תוצאות

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

חרדה חברתית אצל ילדים

חרדה חברתית אצל ילדים

ילדים עם חרדה חברתית נוטים לשקוע במחשבות שליליות אודות עצמם. ילדים אלו חוששים לדבר או להתנהג בצורה שתעשה צחוק מעצמם, שתגרום לבני גילם לדחות אותם או להיכשל בפני אחרים במשימה בבית הספר. ילדים עם חרדה חברתית מתקשים באינטראקציות חברתיות והדבר עלול לפגוע ביחסי חברות עם בני גילם, התפקוד והנוכחות בבית הספר.

חשוב לזכור שילדים רבים חווים תקופה קצרה של קושי חברתי והתנהגות ביישנית כשהם מסתגלים לסביבה חדשה.  על מנת לאבחן חרדה חברתית בילדות, על הסימפטומים להימשך לפחות שישה חודשים.

חרדה חברתית בילדים מתבטאת בצורה שונה מאשר במבוגרים. בעוד שמבוגרים מודעים לחוסר הנוחות חסרת הפרופורציות שלהם בסיטואציות חברתיות, לילדים חסרה ההבנה הזו. ילדים צעירים עם חרדה חברתית עלולים למחות כאשר כופים עליהם להיפרד מהוריהם, להגיב בהתפרצות זעם כשעליהם להתמודד עם מפגש חברתי, לסרב לשחק עם חבריהם, או להתלונן על חולי פיזי (למשל כאבי בטן) בזמן לפני או אחרי סיטואציה חברתית מלחיצה. בניגוד לילדים, מתבגרים, נוטים פשוט להימנע ממפגשים חברתיים או להביע עניין מועט בחברויות עם בני גילם. חרדה חברתית בילדות מאובחנת לעתים קרובת סביב גיל 12, זמן בו החברה מצפה מהילד להגביר את פעילותו החברתית עם בני גילו ובבית הספר. אבחון של חרדה חברתית יכול להיות מאתגר. ילדים עם חרדה חברתית עלולים לסבול מיותר מהפרעת חרדה אחת.

 

מה יכולים הורים לעשות כדי להרחיב את המעגל החברתי של ילדיהם?

אם הילד שלך חש חרדה חברתית המפריעה לו בחייו יש לפנות לטיפול פסיכולוגי. יחד עם זאת, מה לעשות אם הילד פשוט ביישן, אך עדיין לא סובל מחרדה חברתית? הורים רבים היו רוצים שלילדם היה קל יותר להתיידד, ושהיה פחות ביישן ועצור בסיטואציות חברתיות.

להלן מספר טיפים להורים על דרכים לעזור לילדים להרחיב את המעגל החברתי שלהם. ודרכים לעזור לילדים להרגיש ביטחון רב יותר בסיטואציות חברתיות.

להקצות זמן לחברים – שים לב לכך שלילד מספיק זמן חופשי להקדיש לחברים. לפעמים הילדים כל כך עסוקים בסוגים שונים של חוגים עד שלא נותר להם זמן פנוי למשחק עם אחרים.

לעודד מפגשים חברתיים – עודד את הילד להשיג רשימה מספרי טלפון של חברים בני כיתתו. בימי חופשה או סתם אחר הצהריים ניתן להשתמש ברשימה ולהזמין חבר לשחק.

משחקי תפקידים – אם הילד מפחד להתקשר לחבר ולהזמין אותו לשחק כי אינו יודע מה לומר בטלפון. אפשר להשתמש במשחקי תפקידים כדי להתאמן על הסיטואציה

המעט בחשיבותם של פחדים טבעיים – הרגע את הילד ואמור לו שזה טבעי להתרגש לפני שיחה עם אדם חדש. חרדה זו היא נורמלית ותשכך ככל שהילד יתרגל את הסיטואציה יותר.

עודד את הילד לאמץ תחביב – תחביבים רבים כמו ספורט או ריקוד הם הזדמנות להכיר ילדים אחרים. נסה לעניין את הילד בתחביב שקורץ לו.

שבח את הילד על הצלחות חברתיות – אמור לילד עד כמה אתה גאה בו כשהוא מצליח. תן לו לדעת שאתה נהנה לראות אותו עם חברים. שבח אותו כשהוא מנסה דברים חדשים כמו למשל להזמין מנה במסעדה.

שינה אצל חברים -בגיל 7-8 ילדים רבים נהנים לישון אצל חבריהם כסוג של פעילות מיוחדת. חלק מהילדים מפחדים מפעילות זו. אפשר להתחיל בכך שהילד יישן אצל קרובי משפחה, סבא וסבתא, או דודים עם ילדים באותו הגיל. ניתן להזמין ילדים אליכם במקום לשלוח את הילד לאחרים.

 

חרדה חברתית אצל ילדים – סרטון וידאו

דני לוטן, פסיכולוג קליני, מדבר עם רפי קרסו על חרדה חברתית אצל ילדים

 

 


לקריאה נוספת:

ליצירת קשר

ובדיקת התאמה לקבוצה

* למי שפונה עבור אדם אחר, למי שמקבל תמיכה מביטוח לאומי על רקע נפשי ולבעלי לקות תקשורת (ASD) אנא לחצו כאן לעוד אפשרויות >>